rozvědka

| ČTK |Zprávy ze světa

Turecká rozvědka žádá od Německa pomoc v boji proti Gülenovým stoupencům, píší německá média

Turecká tajná služba (MIT) prý žádá německou rozvědku o pomoc v boji proti přívržencům duchovního Fethullaha Gülena. Ve svém nejnovějším čísle to píše prestižní německý týdeník Spiegel. Gülena, který žije v exilu v USA, Ankara obviňuje, že stál v pozadí neúspěšného červencového převratu proti tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi. Gülen toto tvrzení odmítá.

Sobotkova vláda s koncem Šlachty překreslila bezpečnostní mapu země

|Marcel Šulek, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Něco přes dva roky trvalo vládě Bohuslava Sobotky, než obměnila vedení zásadních bezpečnostních složek. Padl bývalý policejní prezident Petr Lessy, jeho náměstek pro kriminální policii Václav Kučera a z vedení protikorupčního útvaru se poroučel Milan Komárek. Výměny v nejvyšších patrech policie ale nejsou jen doménou Sobotkovy vlády, podobně si počínali i jeho předchůdci v posledních deseti letech. Podívejte se na interaktivní vizualizaci.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Kvůli vyšetřování novinářů padl německý nejvyšší státní zástupce. Opozice chce vědět víc

Německá opozice bude chtít vědět víc o vyšetřování investigativního blogu Netzpolitik a včerejším odvolání nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho. Netzpolitik zveřejnil na jaře informace o plánech německé rozvědky, načež ho začala prokuratura vyšetřovat pro podezření z vlastizrady. Range za to sklízel kritiku od novinářů i politiků, k jeho odvolání však zřejmě vedla až slova, jimiž prokurátor obvinil vládu, že se vměšuje do vyšetřování a ohrožuje nezávislost justice.

| mta, Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Žalobce navrhl pro Janu Nečasovou 3,5 roku vězení v kauze rozvědky

V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství požaduje státní zástupce pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) 3,5 roku vězení. Žalobce tvrdí, že vina je prokázána i u ostatních tří obžalovaných, kterým navrhl tresty od tří do čtyř let. Všichni se měli podílet na sledování Radky Nečasové, někdejší manželky premiéra Petra Nečase. Vinu odmítají a obhájci je chtějí obžaloby zprostit. Kauza vedla v roce 2013 k pádu vlády.