rozvědka

| ČTK |Zprávy ze světa

Turecká rozvědka žádá od Německa pomoc v boji proti Gülenovým stoupencům, píší německá média

Turecká tajná služba (MIT) prý žádá německou rozvědku o pomoc v boji proti přívržencům duchovního Fethullaha Gülena. Ve svém nejnovějším čísle to píše prestižní německý týdeník Spiegel. Gülena, který žije v exilu v USA, Ankara obviňuje, že stál v pozadí neúspěšného červencového převratu proti tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi. Gülen toto tvrzení odmítá.

|Marcel Šulek, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Sobotkova vláda s koncem Šlachty překreslila bezpečnostní mapu země

Něco přes dva roky trvalo vládě Bohuslava Sobotky, než obměnila vedení zásadních bezpečnostních složek. Padl bývalý policejní prezident Petr Lessy, jeho náměstek pro kriminální policii Václav Kučera a z vedení protikorupčního útvaru se poroučel Milan Komárek. Výměny v nejvyšších patrech policie ale nejsou jen doménou Sobotkovy vlády, podobně si počínali i jeho předchůdci v posledních deseti letech. Podívejte se na interaktivní vizualizaci.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Kvůli vyšetřování novinářů padl německý nejvyšší státní zástupce. Opozice chce vědět víc

Německá opozice bude chtít vědět víc o vyšetřování investigativního blogu Netzpolitik a včerejším odvolání nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho. Netzpolitik zveřejnil na jaře informace o plánech německé rozvědky, načež ho začala prokuratura vyšetřovat pro podezření z vlastizrady. Range za to sklízel kritiku od novinářů i politiků, k jeho odvolání však zřejmě vedla až slova, jimiž prokurátor obvinil vládu, že se vměšuje do vyšetřování a ohrožuje nezávislost justice.

| mta, Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Žalobce navrhl pro Janu Nečasovou 3,5 roku vězení v kauze rozvědky

V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství požaduje státní zástupce pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) 3,5 roku vězení. Žalobce tvrdí, že vina je prokázána i u ostatních tří obžalovaných, kterým navrhl tresty od tří do čtyř let. Všichni se měli podílet na sledování Radky Nečasové, někdejší manželky premiéra Petra Nečase. Vinu odmítají a obhájci je chtějí obžaloby zprostit. Kauza vedla v roce 2013 k pádu vlády.