růst cen

| ČTK |Ekonomika

Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 0,7 procenta

Ceny pro spotřebitele v Česku v září dále zrychlily meziroční růst na 0,7 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti předchozímu měsíci ceny v září klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených. Údaje o inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad. Analytici další zvýšení meziroční inflace očekávali.

|Jan Prokeš, mad |Ekonomika

V důsledku rozmarů klimatu je nižší úroda. Ceny kukuřice i pšenice rostou

Kukuřice, pšenice, rýže. Na dostatek těchto základních plodin spoléhají obyvatelé celé planety. Aktuální vlna suchého a horkého počasí od Spojených států přes jižní a východní Evropu až po ruskou Sibiř ale žene jejich ceny na světových trzích nahoru. Dopady slabší úrody jsou v jednotlivých regionech dost odlišné.

Tlak na růst spotřebitelských cen nadále trvá

| Rádio Česko, Michaela Vydrová |Ekonomika

Domácí výrobci i na konci roku zdražovali. Tempo, jakým jejich ceny rostly, ale polevilo. Průmyslníci nahlásili za prosinec meziroční nárůst cen o 4,6 procent. Zemědělci pak o 3,6 procent. Vyšší ceny navíc hlásí i dovozci. V listopadu podle nejnovějších statistik došlo ke zdražení ve všech významných skupinách importovaného zboží, a to v průměru o 7,6 procent. Tlak na růst spotřebitelských cen tak trvá.

|Roman Chlupatý, Michaela Vydrová |Ekonomika

Cena ropy roste a zvyšuje se i poptávka po zemním plynu

Ceny energií rostou. Barel ropy typu Brent obchodovaný na evropských trzích v noci na dnešek zdražil zhruba o 2 dolary, na 116 dolarů. Důvodem je válka v Libyi, střety mezi režimem a opozicí v Bahrajnu a víkendové zhoršení situace v Sýrii a v Jemenu. K tomu je potřeba přičíst i jadernou krizi v Japonsku, kvůli které se čeká více alternativ k jaderné energetice. Vedle ropy proto zdražuje i zemní plyn.

|Roman Chlupatý, Katka Brezovská, Naďa Bělovská |Ekonomika

K zemím ohroženým rostoucími cenami potravin patří podle Nomury i část Evropy

Mnohé potraviny v únoru zdražily na historické maximum. Jejich ceny přitom zůstanou podle Mezinárodního měnového fondu i nadále vysoké. Rozvíjející se země totiž bohatnou a globální poptávka po potravinách v důsledku toho roste. Pro chudé je tak čím dál tím obtížnější zajistit sobě a své rodině základní obživu. To může podobně jako na severu Afriky a na Blízkém východě vyvolat v mnohých zemích nepokoje. Analytici japonské banky Nomura v této souvislosti sestavili žebříček zemí, které jsou v největším ohrožení.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katka Brezovská |Ekonomika

Rostoucí ceny potravin zasáhly celý svět

Ceny potravin rostou po celém světě. V Tunisku přispěly ke svržení prezidenta. V Alžírsku a Jordánsku k pouličním protestům. V Indii a v Číně by zase vysoké ceny potravin podle některých expertů mohly vést pokud ne k pouličním bouřím, tak přinejmenším k ochlazení ekonomického růstu. A to samé by v případě, že bude nutné proti vyšším cenám potravin zasáhnout, mohlo platit i pro Evropu.