Růst cen bude u každého jiný, záleží na ceníku konkrétního dodavatele nebo jestli má daná domácnost cenu fixovanou a na jaké úrovni, a také jakou má kdo spotřebu a jaký má příslušný tarif.
Spolu s rostoucími cenami za energie roste i zájem o úsporná řešení a udržitelné zdroje energie. Trendem v této oblasti se stal koncept energetického společenství.
Česko šlo vlastní cestou, původně chtěli ministři sledovat marže u jednotlivých položek potravin a teď apelují na černé svědomí producentů. Ceny v obchodě potvrzují, že marně.
Prognóza centrální banky neslibuje zlepšení české ekonomiky ani do konce roku. Hospodářství se zastavilo i pro, že lidé méně nakupují. Při prudce rostoucích cenách jim docházejí peníze.
„Inflace je na úrovni, při které stále musíme mít jestřábí politiku, musíme zůstat jestřáby a zabezpečit hlavně to, aby inflace nezůstala rezistentní, aby dále klesala,“ řekl Michl senátorům.
Úrodu rýže v zemi poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily více než o desetinu. Podle odborníků by omezení mohlo zvýšit světové ceny potravin.
V průmyslu růst cen zpomaluje vytrvale od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od března 2021. Ve stavebnictví začalo zpomalování růstu cen teprve letos v lednu.
Zdražení letních táborů se projevilo v tom, že v některých krajích se kapacity plní přece jen pomaleji, organizátoři ale předpokládají, že nakonec bude většinou plno.
„Musíme se řídit právní úpravou, která stanovuje, jak může stát hospodařit se svým majetkem. Tato právní úprava neumožňuje pronájem majetku státu za cenu nižší, než je cena tržní.“
Ceny i letos porostou vysokým tempem. Inflace sice nebude mezi patnácti až dvaceti procenty, výrazně pod deset ale neklesne, říká komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková.
„Lidé snižují částky za průměrný nákup. Když jdou do obchodu, tak nakoupí výrazně méně, protože otáčí každou korunu,“ podotýká s tím, že prudce naopak vzrostly nákupy v Polsku, a to až desetinásobně.
Ještě v září roku 2022 u nás byl cukr asi o 15 procent levnější, než byl průměr EU. Pak se jeho cena utrhla směrem nahoru a v prosinci 2022 už byl u nás skoro o třetinu dražší, než je průměr EU.
Až 40 procent Čechů plánuje letos v létě vynechat z finančních důvodů dovolenou v zahraničí, píše o tom Mf Dnes. Stejnou, nebo dražší dovolenou než loni si bude moct dovolit jen asi třetina Čechů.
Papírového vydání se už dříve zřekly deníky Postimees a Õhtuleht. Hospodářský list Äripäev už loni na podzim úplně zrušil tištěnou verzi a plně přešel na digitální formát.
Meziroční inflace v listopadu činila 16,2 procenta. Podle listopadové prognózy ČNB by průměrná inflace za celý rok 2022 měla být 15,8 procenta, letos centrální banka očekává 9,1 procenta.
Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta.
„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 procenta a meziročně o 16,2 procenta. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze zrychlila svůj růst,“ říká vedoucí oddělení statistiky.
Senátorka a spoluautorka zákona Olga Kovitidiová doplnila, že návrh by se nedotkl latinkou psaných písmen Z, V a O, která používá ruská armáda na Ukrajině. Zákon se podle ní zaměřuje na sféru komerce.
Růst cen v Česku znovu zrychlil, letos v září dosáhla meziroční inflace osmnácti procent. Zdražování se nejvíce projevilo v cenách energií, potravin nebo bydlení.