severní Afrika

| ČRo, Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Lidé se při volbě dovolené dívají na bezpečnost. Nekupují zájezdy do severní Afriky a Turecka

V polovině května běžně vrcholí prodej letních dovolených, ale letošní sezona je trochu výjimečná. Cestovní kanceláře už hlásí velkou obsazenost hotelů u oblíbených přímořských destinací. Lidé ze strachu z teroristických útoků téměř nekupují letní dovelené do Afriky a Turecka. Nárůst zahraničních turistů zaznamenalo i Česko.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katka Brezovská |Ekonomika

Ekonom: Egypt a Tunisko ukáží směr vývoje blízkovýchodních zemí

Situace v Severní Africe a na Blízkém východě se na první pohled uklidňuje. Protesty v ulicích Káhiry jsou klidnější, v Jordánsku po bleskové výměně vlády zavládl klid. Z dalších zemí v regionu pak nepřicházejí signály, že by domino-efekt nastartovaný v ulicích tuniských měst pokračoval. Akciové trhy a méně bezpečná aktiva díky tomu posilují. A to i přesto, že je míra nejistoty stále ještě značná.

|Roman Chlupatý, Katka Brezovská, Naďa Bělovská |Ekonomika

Nepokoje v Africe a na Blízkém východě se podepisují i na finančních trzích

Vlna protestů na severu Afriky a na Blízkém východě způsobila bouři nejen v politických kruzích, ale i na trzích. Egyptské akcie například už ve středu přišly o více než šest procent, včera pak klíčový index EGX 30 přišel o dalších jedenáct procent. Egyptská libra se pak propadla na nejnižší hodnotu za posledních šest let. Podobně ztrácejí i aktiva spojená s dalšími zeměmi v regionu, kde ulice bouří a nebo kde se čeká, že by se protesty mohly objevit.

|Jan Prokeš, pir |Zprávy ze světa

Severoafrické vlády hledají způsob, jak utlumit masové protesty

Vláda v severoafrickém Alžírsku hlásí nákup milionu tun pšenice. Země prý navíc urychlí dovoz obilí. Komentáře vnímají oznámené kroky alžírské vlády jako její snahu utlumit sociální bouře proti drahotě základních potravin, nezaměstnanosti a zkorumpovanosti vládních elit. Podobné protesty sužují Alžírsko už od minulého roku, naplno zatím propukly v sousedním Tunisku, kde už svrhly prezidenta, velké nepokoje zažívá i Egypt.