Mise se zaměřuje na dvojsystém planetek Dimorphos a Didymos, na němž americký NASA vyzkoušel systém, který by teoreticky mohl posloužit k odvrácení nebezpečného tělesa mířícího k Zemi.
Nově zveřejněná studie kalifornských vědců uvádí, že se vůbec poprvé podařilo zaznamenat rezervoár vody v kapalném skupenství hluboko ve vnější kůře Marsu, deset až dvacet kilometrů pod povrchem.
Čínská lunární sonda, která nese vzorky z odvrácené strany Měsíce, se vrátila na Zemi. Asi dva kilogramy hornin pocházejí z kráteru, který vznikl před zhruba čtyřmi miliardami let.
Návrat vzorků sledují vědci v naději, že tyto vzorky pomohou odpovědět na otázky ohledně původu Sluneční soustavy anebo pomohou lépe pochopit, jak vznikl Měsíc jako přirozená družice Země.
Číňané chtějí dopravit z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy.
Mise Čchang-e 6 odebere z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy.
Schránka se vzorkem, kterou vypustila sonda z oběžné dráhy, dopadla do pouště v americkém Utahu. Během hodiny a půl byla převezena vrtulníkem a napojena na nepřetržitý tok dusíku.
Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá.
V případě úspěchu bude Japonsko pátou zemí, která dokázala přistát na Měsíci. Koncem srpna tento úspěch slavila Indie, když její sonda Čandrájan-3 přistála u jižního pólu Měsíce.
Sonda Voyager 2 má prozkoumat Sluneční soustavu a zejména Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Kontakt se ztratil v červenci. K obnově spojení došlo podle NASA dříve, než očekávali.
Sonda, která posledních pět let monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, kosmické agentuře se ale podařilo použít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu.
Sonda Čandrájan-3 by měla prozkoumat neprobádaný a náročný terén v okolí jižního pólu Měsíce. Měla by tam sbírat data, provádět vědecké experimenty a zjistit více o složení povrchu Měsíce.
Cílem průzkumu bylo zjistit technický stav pohřební komory, zmapovat její obsah pro další bádání a potvrdit, že uvnitř se nachází cínový sarkofág a v něm pohřben významný šlechtic českých dějin.
Startuje mise k Jupiteru, nejsmělejší projekt Evropské kosmické agentury. Sonda Juice bude u největší planety sluneční soustavy hledat život na ledových měsících Callisto, Europy a Ganymeda.
Vědci budou asteroid po nárazu dále sledovat. „Další výsledky mise DART bychom se podle českých astronomů měli dovědět během příštího roku,“ říká objevitel Dimorphosu Petr Pravec.
„Dráhu oběhu se podařilo zkrátit o 32 minut, přitom i deset by byl ohromný úspěch. Jde o zlomový moment pro planetární obranu i celé lidstvo,“ řekl ředitel NASA Bill Nelson.
Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala a několik dalších jejich ověření.
Vyživovací sonda je podle Urbana asi dvaceticentimetrová plastová trubička, která se zavádí endoskopicky přes stěnu břišní. Pomáhá pacientům, kteří nesní takovou dávku potravy, jakou by potřebovali.
Mise Lucy zamíří tam, kam se před ní žádný stroj ještě nedostal. Sonda bude 12 let zkoumat takzvané Trojány - tělesa, která obíhají Slunce na oběžné dráze planety Jupiter.
Podle Evropské kosmické agentury je na fotografiích severní polokoule nejmenší planety sluneční soustavy. Jeden ze snímků zachytil kráter pojmenovaný po českém skladateli Bedřichu Smetanovi.
Její cesta zpět potrvá zhruba dva roky. NASA během této doby plánuje ještě další dva podobné projekty. K jiným vesmírným tělesům zamíří letos a příští rok dvě sondy.
Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Očekávalo se, že mise potrvá celkem asi 23 dní.
Sonda nyní zahájí návrat na Zemi. Kapsle se vzorky má podle dřívějších zpráv s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.