technická kontrola

| ČRo, Luděk Hubáček |Zprávy z domova

Některé servisy nabízejí pronájem filtru před STK. Stát chce podvodům zabránit

Řidičům dieselových vozidel bez povinného filtru pevných částic hrozí pokuta až 50 tisíc korun i to, že jejich vůz neprojde technickou kontrolou. Přesto si ho mnozí nechávají z auta odstraňovat. Jak zjistil Český rozhlas, některé servisy nabízejí i pronájem filtru. Ministerstvo dopravy už chystá novelu, která by měla odstraňování filtrů zabránit.

Starší auta nebudou muset na technickou kontrolu každý rok. Europoslanci návrh nepřijali

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Řidiči zatím nebudou muset jezdit se starším autem na technickou kontrolu každý rok. Europoslanci dnes návrh během zasedání ve Štrasburku poslali zpět k projednání do parlamentních výborů. Evropská komise navrhovala, aby musela na každoroční technickou prohlídku auta starší šesti let. To ale většina europoslanců označuje za zbytečné.

|Pavel Novák, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Se starším autem na technickou prohlídku každý rok, plánuje Brusel

Šestiletá a starší auta by v Evropě měla jet na technickou kontrolu každý rok. Taková je idea Evropské komise. Chce tím pomoci snížit počet tragických dopravních nehod. Technické závady aut jsou totiž příčinou šesti procent z nich a mají na svědomí až 2000 životů ročně. Tento nápad se ale nestane evropským právem, dokud ho neschválí členské státy a Evropský parlament. A tam se proti každoročním technickým prohlídkám aut zvedá hlas odporu.

|Petr Jansa, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Stanice technické kontroly jsou samy pod kontrolou

Dnešním dnem začalo napojování víc než tří set Stanic technické kontroly na internetový systém ministerstva dopravy. Do systému elektronického dohledu se zapojilo prvních 33 Stanic technické kontroly. Proces by měl být ukončen na konci roku. Měl by snížit riziko podvodů, kterých se některé stanice dopouštějí - do silničního provozu se pak dostávají auta, která nevyhovují technickým podmínkám.