Stáčení tachometru nebude tak jednoduché, databáze ukáže najeté kilometry při STK
Stáčení tachometru u ojetých aut nebude už tak snadné. Ministerstvo dopravy dnes spustilo stránky kontrolatachometru.cz, která ukazuje počet najetých kilometrů při technických kontrolách. Zájemce o koupi ojetého auta si tak může ověřit, jaký je jeho skutečný stav.
Na první pohled zachovalé auto se zhruba 150 tisíci najetými kilometry, ovšem ve skutečnosti vůz, pomalu mířící do šrotu. Jak potvrzuje odborník na ojetiny Aleš Zich, kilometry na tachometru bazarových aut častokrát klamou:
„Tento automobil byl za svůj život stočen dokonce dvakrát, o 150 možná o 200 tisíc kilometrů. Reálně má najeto kolem 400 tisíc, což je zhruba hranice životnosti vozu.“
O databázi ministerstva dopravy, která ukazuje počet najetých kilometrů při STK, natáčela redaktorka Eva Kézrová
Přestože stáčení tachometru je podle jednoho soudního rozsudku trestným činem, je to stále velmi dobrý byznys. Sdružení Sova podle Zbyňka Veselého našlo až 30 firem, které se tím živí:
„Z autobazaru vás s autem vrátí a řeknou vám, ať si to nějak zařídíte. To znamená, že si předem myjí ruce a nechtějí být ti, kteří stáčejí, protože vědí, že každý občan si tuto službu za pár stokorun může zaplatit.“
To by teď nemělo být tak jednoduché. Na stránce kontrolatachometru.cz, kterou dnes spustilo ministerstvo dopravy, se dají dohledat údaje o počtu najetých kilometrů při všech technických kontrolách konkrétního auta od roku 2008. Stačí mít v ruce velký technický průkaz.
„První údaj je po čtyřech letech od první registrace nového vozidla. Pak se tam pravidelně objevují údaje po dvou letech, případně evidenční kontroly z důvodu prodeje auta,“ přibližuje ředitel ministerského odboru provozu silničních vozidel Josef Pokorný.
Zadat údaje může na stránkách každý motorista. Z velkého technického průkazu opíše 17místné číslo VIN. Tady musí dávat velký pozor, jestli je tam nula nebo písmeno O, protože jinak systém auto nenajde. Do druhého řádku zadá rok a číslo protokolu poslední technické prohlídky. Mělo by se objevit stejné číslo, jako z protokolu technické kontroly.
„Předpokládáme, že údaje, které tam máme, jsou správné, protože zveřejnění nastává až teď. Ten, kdo tam v minulosti údaje zadával, tak neměl informaci, že to bude postupováno dále,“ vysvětluje Pokorný.
Přesto jde pouze o orientační údaj, který ale při koupi auta může být důležitý. Nápadné rozdíly v počtu ujetých kilometrů se podle Veselého dají dále ověřit v komerčních databázích například automobilek: „Snažit se to prověřit. Dneska už jsou databáze, například aukční servery.“
Dovozová auta se ovšem do ministerské bezplatné databáze dostanou teprve až po registraci u nás. Už za dva roky musí všechny evropské státy shromažďovat informace o počtu najetých kilometrů při technických kontrolách aut.