tragédie

'Padesát zvrhlíků zastřeleno v baru.' Článek v tureckém deníku pobouřil Evropany

| dab |Zprávy ze světa

Nezvykle o tragédii v americkém Orlandu, při které zemřelo 50 lidí, informoval turecký deník Yeni Akit. List blízký straně AKP prezidenta Erdogana psal o gay baru jako o podniku pro zvrhlíky. Informoval o tom britský Daily Mail Online. Na sociálních sítích to vzbudilo vlnu nevole hlavně u občanů států Evropské unie, se kterými by Turecko brzy mohlo zavést bezvízový styk.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Druhé výročí nepokojů v ukrajinské Oděse poznamenaly výtržnosti

Ukrajinská Oděsa si připomíná druhé výročí drastických střetů mezi proruskými a proukrajinskými fanoušky a aktivisty, které vyústily v tragédii v Domě odborů. V plamenech tam zahynulo téměř 50 lidí a 300 bylo zraněno. Viníci dodnes nebyli potrestáni. Moskva z upálení lidí obvinila ukrajinské nacionalisty. V Oděse proto dnes platí mimořádná bezpečnostní opatření.

|Milan Kopp, Mária Pfeiferová |Zprávy ze světa

Kdo to neprožil, nepochopí, řekla ČRo jedna z Češek zasypaných v Tyrolsku

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že pět lyžařů, kteří včera v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. Na stejném místě byly dvě skupiny - v první bylo 12 freeriderů, 4 z nich zemřeli. Ve druhé skupině byli skialpinisté. Těch bylo 8 a zemřel jeden. Na jednu ze zasypaných dívek se sníh zřítil dvakrát, jak řekla v rozhovoru pro Český rozhlas.

|David Černý, Michaela Vydrová, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

V Uherském Brodě chyboval operační důstojník, jinak policie postupovala správně

Při zásahu policistů u střelby v Uherském Brodě chyboval operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zpochybnil ho kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo „ještě něco horšího“. Policie jinak během celého zásahu postupovala správně, mohla ale lépe komunikovat s mužem, který se skrýval na toaletě. Tvrdí to závěr kontroly nařízené policejním prezidiem.

V německém Halternu hoří stovky svíček, v letadle zahynula téměř celá jedna třída

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Lidé v německém Halternu se učí žít s tím, jaké to je, když vám tragédie z ničeho nic vezme ne jednoho blízkého člověka, ale hned 18. Při letecké katastrofě nad jižní Francií totiž zahynulo 16 žáků halternského gymnázia a spolu s nimi i dva jejich učitelé. Zahynuli na cestě z výměnného pobytu ve Španělsku. Haltern, malé město na západě Německa, je stále v šoku.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Bojovníci za pravdu o Hillsborough převzali od královny Řád britského impéria

Královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria hlavním postavám letité právní bitvy o pravdu kolem největší fotbalové tragédie v britských dějinách. Margaret Aspinallová a Trevor Hicks přišli v dubnu 1989 na stadionu Hillsborough o tři děti. Od té doby se snaží zjistit, kdo za neštěstí, při kterém zemřelo 96 fanoušků fotbalového klubu Liverpool, vlastně může.

|Martin Dorazín, Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie vyslala do Moskvy experty, podílí se na vyšetřování tragédie šéfa Totalu

Francouzské úřady vyslaly do Moskvy tři experty. Přepisují a analyzují záznamy z černých skříněk letadla Falcon, které včera v noci havarovalo na moskevském letišti Vnukovo-3. Po srážce s vozem na odklízení sněhu zahynul v hořících troskách letadla šéf francouzské ropné společnosti Christophe de Margerie a tři členové posádky. Policie zadržela řidiče odklízecího auta Vladimira Martyněnka.

|Blanka Černá, Simona Bartošová, Laura Havlová |Zprávy z domova

Armáda zveřejnila totožnost vojáků padlých v Afghánistánu. Pohřbí je s vojenskými poctami

Armáda dnes zveřejnila jména a fotografie čtyř českých vojáků, kteří v úterý zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka nedaleko základy Bagrám v Afghánistánu. Incident nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš. První tři vojáci sloužili ve 43. výsadkovém praporu v Chrudimi. Čtvrtý, David Beneš, v 41. mechanizovaném praporu v Žatci. Pohřbeni budou s vojenskými poctami.