týden

týden v textech na iROZHLASU

| ČTK |Regiony

Teplotní rekordy padaly v Česku i ve středu. Nezvykle teplo má být až do konce týdne

V České republice dál padají teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku, kde naměřili 23,4 stupně Celsia. Na webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Středeční nejvyšší teplota překročila úterní maximum z Žatce, které činilo 22,8 stupně. Počet rekordů na meteorologických stanicích měřících déle než 30 let byl ve středu ale výrazně nižší než v úterý- 24 oproti úterním 76.

|Lenka Rafaelová, David Havlena, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Začíná celostátní Týden knihoven

Právě dnes začíná celostátní Týden knihoven. Knihovníci pro návštěvníky chystají speciální programy s přednáškami nebo výstavami a také čtenářskou amnestii. Mottem 14. ročníku zní Knihovna pro všechny.

|Václav Sochor, Renata Mňuková |Zprávy z domova

Hlavně pro veřejnost se koná Evropský týden mozku

V týdnu od 15. března se v Evropě i ve Spojených státech každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku a informují veřejnost o nových poznatcích. Akce s názvem Evropský týden mozku se v České republice koná už dvanáctým rokem. Veřejnost není o těchto složitých problémech dostatečně informována, žije celou řadou pověr a tomu vědci chtějí předejít.

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Týden v Česku 23.-30. září

Česko začne vyjednávat o vydání Viktora Koženého až po skončení jeho procesu. Nad Prahou visí hrozba teroristického útoku. O bezpečnostním riziku se dohadovali také politici, a to hlavně v souvislosti s odvoláním šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Kvůli odposlechům politiků a novinářů se konala mimořádná schůze sněmovny. Vláda Mirka Topolánka schválila programové prohlášení. Ústavní soud zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích. Ve čtvrtek jsme si připomněli patrona českých zemí svatého Václava. Souhrn hlavních domácích událostí uplynulého týdne přináší každou sobotu pořad Týden v Česku.

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Týden v Česku 16. - 23. září

Máme jedno nečekané prvenství. V rámci Evropské unie vedeme v používání metra a tramvají. Naopak, i když máme nejhustší síť železnic z celé pětadvacítky, vlakem jezdíme méně. Nejčastějším dopravním prostředkem v Česku jsou prý bezkonkurenčně auta. Vše vyplývá z aktuálního šetření Eurostatu. O dalších událostech uplynulého týdne si můžete poslechnout v pořadu Týden v Česku.

Týden ve světě 10. - 17. září

|David Šťáhlavský |Zprávy ze světa

Tento týden uplynulo pět let od teroristických útoků na New York a Washington. Tři tisíce obětí si připomněl celý svět, někteří ale novým terorem. Jaká byla návštěva papeže Benedikta XVI. v jeho rodném Bavorsku? Nadšení věřící, ale i zloba muslimů za výroky Svatého otce o jejich víře. Zklamání nových členských států EU. Jednotný schengenský prostor se odkládá. Politická nechuť starých členských zemí, nebo technické problémy s jeho zavedením? Spor o přepadení maďarské studentky na Slovensku - národnostní vztahy opanovaly domácí politiku a ovlivnily mezinárodní vztahy. To jsou témata, kterými se zabývá pořad Týden v zahraničí.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Týden ve světě 27. srpna - 3. září

Írán nesplnil ultimátum Rady bezpečnosti OSN, která ho vyzývala, aby se do konce srpna vzdal technologie na obohacování uranu. Íránští představitelé jsou ale podle svého tvrzení ochotni o svých jaderných aktivitách dále vyjednávat. Do Libanonu dorazily první jednotky mezinárodních mírových sil. K široké podpoře příměří v Libanonu se během své cesty po Blízkém východě snažil získat generální tajemník OSN Kofi Annan. Kalifornie zavede s největší pravděpodobností jako první americký stát přísnou legislativu stanovující limity pro vypouštění emisí skleníkových plynů. Nové zákony prosadila Demokratická strana s pomocí republikánského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Slovensko čelí kritice kvůli útokům tamních nacionalistů na příslušníky maďarské menšiny. Maďarsko vyzvalo slovenského premiéra Roberta Fica, aby všechny projevy nenávisti vůči slovenským Maďarům rázně odsoudil. To jsou události, které podrobněji rozebírá pořad Týden ve světě.

|Eva Hanzlová |Zprávy z domova

Týden v Česku 26. srpna - 2. září

Prezident Klaus se rozloučil s vládou Jiřího Paroubka, v pondělí jmenuje nový menšinový kabinet ODS v čele s Mirkem Topolánkem. Paroubkova vláda sice zasedala tento týden naposled, ale udělala řadu rozhodnutí - například podraží cigarety. Po Miroslavu Kalouskovi rezignovali další členové vedení lidovců. Ministr Rath nakonec neodvolal ředitele brněnské nemocnice Jana Buriana. Krajský soud v Hradci Králové neuznal Bohumila Kulínského vinným ze zneužívání sboristek. Pražská policie zadržela čtyři členy skupiny padělatelů vstupenek na koncert Madonny. Obyvatelé Ústeckého kraje stále nemají jistotu, jestli jim pojedou autobusy. Společenská akce světoznámého návrháře Vuittona nakonec nebude na Karlově mostě. Policisté chytili zběhlého profesionálního vojáka, který před dvěma měsíci dezertoval od armády. A končí zákaz jízdy kamionů v pátek večer a v sobotu dopoledne. To jsou události, o kterých si můžete poslechnout v pořadu Týden v Česku.

|Lucie Weissová |Zprávy z domova

Týden v Česku 19. - 26. srpna

Politické vyjednávání o nové vládě přinášelo celý týden nečekané zvraty. Několik účtů klientů Komerční banky vykradli zloději. Onkologové si stěžují, že kvůli úhradovým vyhláškám ministerstva zdravotnictví nemohou pacienti dostávat život zachraňující léky. Dva policisté z dálničního oddělení v Ostrově na Tachovsku se pokusili vyloupit benzínovou pumpu u dálniční čerpací stanice. Jeden z nich byl ve službě. Pluto od čtvrtka není planetou. V Praze o tom rozhodlo valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Tato a další témata vám přináší pořad Týden v Česku.

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Týden v Česku 12. - 19. srpna

Lékaři přišli s vážným varováním - v České republice rychle přibývá nakažených HIV. Virus vyvolává smrtelné onemocnění AIDS. Letos už lékaři odhalili 64 případů, což je víc než za celý rok 2003. Tento týden přinesl dvě zásadní události - fotbalista Pavel Nedvěd skončil s reprezentací a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek se stal premiérem. O těchto a dalších tématech si můžete poslechnout v pořadu Týden v Česku.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Týden ve světě 6. - 13. srpna

Britská policie a tajné služby zabránily teroristickým útokům na několik civilních letadel. Na světových letištích začala platit zesílená bezpečnostní opatření. Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci vyzývající strany konfliktu na Blízkém východě k zastavení bojů. Tajfun Saomai má v jihovýchodní Číně na svědomí nejméně 110 lidských životů. O nejdůležitějších událostech, které se staly za hranicemi České republiky, si můžete poslechnout v pořadu Týden ve světě.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Týden ve světě 30. července-6. srpna

Izraelsko-libanonská válka vstupuje do čtvrtého týdne. Počet obětí každým dnem narůstá, mírové řešení je ale zatím v nedohlednu. Fidel Castro po 47 letech vůbec poprvé předal otěže své vlády jiné osobě - důvodem je jeho špatný zdravotní stav. Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru v parlamentu a rázně mění obsazení státních úřadů. Souhrn hlavních zahraničních událostí uplynulých sedmi dní přináší každou neděli pořad Týden ve světě.

Týden v Česku 29. července - 5. srpna

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Šéf ODS požádal prezidenta, aby ho pověřil sestavením nové vlády. Podle Mirka Topolánka je řešením buď menšinový kabinet ODS podporovaný všemi stranami kromě KSČM, nebo předčasné volby. Lidovci netrvají na dodržení koaliční smlouvy, zelení takzvanou trojkoalici opouštějí. O dalších událostech, které se staly v uplynulém týdnu, se můžete dozvědět v pořadu Týden v Česku.

|Dušan Valenta |Zprávy z domova

Týden v Česku 15. - 22. 7.

Přestože politici vyjednávali, debaty o nové vládě se nikam neposunuly. Klíčem k úspěchu je post předsedy sněmovny. Po víc než zdlouhavých jednáních to chvíli vypadalo, že jediným kandidátem bude sociální demokrat Lubomír Zaorálek. ČSSD ale jeho nominaci vzala zpět, a tak se volba předsedy Poslanecké sněmovny opět odkládá. O dalších událostech, které se staly v minulých sedmi dnech, si můžete poslechnout v pořadu Týden v Česku.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Týden ve světě 9. - 16. července

Izrael zahájil proti hnutí Hizballáh v Libanonu a leteckou i námořní blokádu země. Vůdce čečenských separatistů Šamil Basájev je po smrti. Neznámí teroristé zaútočili na příměstské vlaky ve finančním centru Indie - Bombaji. Při atentátech zahynulo skoro 180 lidí. Těmto tématům se budeme v následujícím přehledu věnovat podrobněji. Ohlédneme se ale i za dalšími událostmi končícího týdne.

|Helena Šulcová |Zprávy z domova

Týden v Česku 1.-8. července

Politická scéna má za sebou další týden, který nepřinesl žádné převratné změny - dohoda o šéfovi Poslanecké sněmovny a toleranci vlády ODS, lidovců a zelených je nadále v nedohlednu. Prezident Klaus proto připustil, že by se do jednání o povolební situaci mohl zapojit aktivněji. Horké chvilky zažil bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu a státní firmy Čepro Tomáš Kadlec. Policie ho obvinila z přípravy podvodu a zločinného spolčení proti podniku Čepro. Na 17 tisíc Sokolů se zúčastnilo v Praze svého sletu. Karlovy Vary celý uplynulý týden žily tradičním filmovým festivalem.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Týden ve světě 25. června - 2. července

Izraelské tanky a pozemní síly pronikly poprvé od loňského odchodu z pásma Gazy na palestinské území. Izraelská armáda se tak snaží přimět palestinské ozbrojence k propuštění uneseného izraelského vojáka. Americký Nejvyšší soud rozhodl, že vláda prezidenta Bushe nemá právo soudit osoby vězněné na základně Guantánamo na Kubě před vojenským tribunálem. V Bagdádu došlo k jednomu z nejhorších bombových útoků za poslední týdny. Při explozi nálože nastražené v automobilu zahynulo nejméně šedesát lidí, sto dalších bylo zraněno. Souhrn hlavních zahraničních událostí končícího týdne přináší pořad Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Týden ve světě.

|Jaroslav Skalický |Zprávy z domova

Týden v Česku 24. června - 1. července

Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podepsali koaliční smlouvu. Premiér dosluhující vlády Jiří Paroubek oznámil, že podá demisi, prezident ji ale nepřijme. Poprvé se sešla nově zvolená Poslanecká sněmovna. Česko opět zasáhly povodně. Soud potvrdil "lesnímu vrahovi" Kalivodovi doživotní trest. V Karlových Varech začal filmový festival.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Týden ve světě 18. - 25. června

Íránský jaderný program, vzájemný obchod i víza pro členské země - taková byla témata summitu Spojených států a Evropské unie ve Vídni. V Iráku pokračoval soudní spor se Saddámem Husajnem. Bývalý irácký vůdce zahájil hladovku na protest proti zavraždění jeho obhájce. Na Slovensku celý týden jednali o sestavení nové vlády. Bahamy mohou vydat Viktora Koženého do Spojených států, rozhodl o tom tamní soud. Napětí mezi Severní Koreou a Japonskem nepolevuje, Pchjongjang trvá na testu mezikontinentální balistické rakety. Taková jsou hlavní témata uplynulých dní.