Měsíc bude ve středu při superúplňku k Zemi úplně nejblíž, asi 357 tisíc kilometrů. „Tam, kde bude jasná obloha, bude Měsíc prakticky pozorovatelný z celé ČR,“ říká Jan Spratek z pražského planetária.
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Středeční superúplněk bude pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé.
„Přízemí nastane ve 20 hodin, ale úplněk nastane ve 4.34 v noci,“ přiblížil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Superúplněk bude tedy dobře viditelný po celou noc.
Měsíc na noční obloze v některých částech světa nabídl ve středu kombinaci tří vzácných jevů. Je to už druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci – takový jev se označuje jako „modrý měsíc“.
Prosincová obloha nabízí mnoho zajímavých objektů k pozorování. Pozoruhodný bude například prosincový úplněk, který má být v našich podmínkách ještě výraznější než listopadový „superúplněk“.
V noci na pondělí při dobrém počasí uvidíme úplné zatmění Měsíce. A to poprvé od roku 2011. Do zemského stínu začne Měsíc vstupovat po třetí hodině ráno a po celou dobu úkazu bude mít kvůli lámání slunečních paprsků načervenalou barvu. Fáze úplného zatmění pak potrvá hodinu a 12 minut.
Lidé mohou dnes večer spatřit netradiční astronomický úkaz. Nebe rozjasní takzvaný modrý měsíc. Druhý úplněk, který se objeví v jediném kalendářním měsíci, má podle některých východních nauk mnohem větší intenzitu než obvykle. Mimo jiné je prý šancí na nový start či očistu. Spirituálně založení jedinci tak mají ideální příležitost bilancovat.
Večernice, Luna nebo Král Šumavy - to jsou jména vlaků, které budou dnes v noci vozit cestující v otevřených vyhlídkových vlacích na trati u hranic s Bavorskem. Lidé si tak připomenou čtvrt století od pádu železné opony. Jízdy mezi Horní Planou a Novým Údolím budou o to zajímavější, protože noční krajinu má osvítit měsíc v úplňku.
Superúplněk dnes okolo 20. hodiny ozáří oblohu. Astronomové tak nazývají jev, kdy je Měsíc v úplňku nejblíže Zemi. Stává se to zhruba každý čtrnáctý úplněk. Měsíční svit ale zhorší viditelnost hvězd a dalších vesmírných těles.
Za posledního letního úplňku se dnes na jihu Čech můžete vydat na celkem 15 památek. Nabídka se stále rozrůstá, letos přibyl například Selibov na Písecku s pohádkovou kovárnou nebo Husinec na Prachaticku s památníkem mistra Jana Husa. A České Budějovice nabízejí tuto atrakci už druhým rokem.
Parta nadšenců z Českých Budějovic dnes podnikne noční turistický pochod za zimního úplňku. Zúčastnit se může kdokoli, kdo se nebojí ujít za tmy zhruba deset kilometrů mezi Hlubokou nad Vltavou a jihočeskou metropolí. Jedná se už o sedmý ročník této mírně recesistické akce.