Jak stárnou svaly

Senioři by neměli polevovat ve fyzické aktivitě. Pokud dopustí, aby jim ochably svaly, těžko to už napraví. Šanci dostanou až s nově vyvíjenými léky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svaly na nohou

Svaly na nohou | Foto: Fotobanka Profimedia

Sval obsahuje kmenové buňky, které se starají o jeho údržbu a obnovu. S věkem nám ale kmenových buněk ubývá. Proto nám ve stáří svaly ochabují a nefungují tak dobře jako zamlada.

Tým amerických a dánských lékařů pod vedením Iriny Conboyové z Kalifornské univerzity v Berkeley srovnával stav svalů mladých dobrovolníků s průměrným věkem mezi 22 a 23 roky se svaly dobrovolníků z řad seniorů ve věku kolem 71 let. Vědci všem na začátku pokusu vyšetřili složení svalu na noze a následně jim tuto končetinu na dva týdny znehybněli dlahou. Po sejmutí dlahy začali dobrovolníci cvičit, aby svalům vrátili ztracenou sílu.

Mladí na tom byli pochopitelně lépe než staří. Už na začátku pokusu měli ve svalu dvakrát více kmenových buněk než senioři a při rekonvalescenci se podílelo na opravě svalu seniorů čtyřikrát méně kmenových buněk než u mladých dobrovolníků. Sval seniorů byl podstatně náchylnější k zánětu a vazivovatění, a to jak během období vynuceného klidu, tak i během cvičení.

"Dva týdny nečinnosti mělo na svaly mladých lidí jen malý efekt. Svaly starých lidí ale začaly atrofovat a jejich stav se rychle zhoršoval," shrnul výsledky studie publikované v lékařském časopise EMBO Molecular Medicíně jeden z autorů studie Morgan Carlson. "Starý sval se také špatně regeneruje při cvičení. Z toho vyplývá, že by staří lidé neměli polevovat ve fyzické aktivitě, protože to může jejich svaly nevratně poškodit."

Pokud se staří lidé snaží získat zpět ztracenou výkonnost svalů usilovným cvičením, mohou na svém zdraví napáchat více škody než užitku, protože jejich sval reaguje na nadměrnou námahu zánětem a tvorbou vaziva.

Tým Iriny Conboyové odhalil i molekulární mechanismy, které stojí v pozadí stárnutí svalu. Svalové kmenové buňky jsou vybaveny receptorem Notch. Jeho aktivace pohání buňky k růstu. Naopak, aktivace receptoru TGF-beta v konečném důsledku dělení kmenových buněk zastavuje. Pro aktivaci receptoru Notch je nutná funkční kináza MAP. Staří lidé mají hladiny kinázy MAP ve svalech snížené a nedokážou proto své receptory Notch uvést do razantní akce. Proto jejich svaly tak špatně regenerují.

Laboratorní pokusy prokázaly, že pokud jsou kmenové buňky ze svalu mladých dobrovolníků vystaveny látkám blokujícím kinázu MAP, chovají je jako buňky svalu seniorů. A naopak. Aktivace kinázy MAP pomohla kmenovým buňkám ze starých svalů získat zpátky "ztracené mládí" - včetně regenerační schopnosti.

Aktivace kinázy MAP, případně stimulace receptoru Notch, se tak ukázaly jako velmi slibný cíl v léčbě svaloviny. Irina Conboyová a její tým usilovně pracují na tom, aby se nové postupy léčby dostaly co nejdříve do klinických zkoušek. Pomoci by mohly nejen seniorům, ale i lidem, kteří utrpěli úraz nebo trpí některým typem svalové dystrofie. Můžeme celkem s jistotou očekávat, že jako jedni z prvních využijí tyto preparáty sportovci. Látky schopné posílit regeneraci a růst svalové tkáně budou zcela jistě lákat k dopingovému zneužití.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme