Kde startuje puberta

Američtí výzkumníci identifikovali oblast mozku, ze které „startuje“ nástup puberty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé na lavičce | Foto: Corbis

Období pohlavního dospívání začíná v okamžiku, kdy má organismus dostatečné zásoby tuku na pokrytí energetických nároků rozmnožování. Celý proces v mozku zprostředkovává hormon leptin, který produkují tukové buňky. Dřívější studie prokázaly, že myši a lidé, kterým leptin úplně chybí, zůstávají na prepubertální úrovni a nejsou schopni se rozmnožovat. Jakmile je jim však hormon podán uměle, začnou probíhat pubertální změny. Leptin je také jednou z příčin, proč se vědci a lékaři obávají epidemie dětské obezity a s ní souvisejícího předčasného dospívání dívek.

Vliv leptinu na pubertu je tedy dobře znám, ale co jsme zatím nevěděli, bylo, kde přesně v mozku působí. Vědci z University of Texas Southwestern Medical Center nyní dokázali určit, že „terčem“ pro působení hormonu je malé místo uvnitř hypotalamu. Podle vědců nemusí být jediné, ale jeho aktivace leptinem je dostatečná k tomu, aby u samiček myší vyvolala nástup puberty. Překvapivé však je, že u samečků to nefunguje. Vědci se proto nyní pokoušejí zjistit, jestli u nich leptin spouští pubertu z jiného místa v mozku.

Zdroj: UT Southwestern Medical Center

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme