Neandrtálci byli dobří vynálezci

Po celá desetiletí se věřilo, že neandrtálci objevovali výrobu „moderních“ nástrojů tak, že ji odkoukali od svých bratranců Homo sapiens. Podle vědců z Coloradské univerzity je to omyl a neandrtálci byli jako vynálezci docela schopní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888) | Foto: public domain

Před 42 000 let se v severní Itálii objevila kultura aurignacien, kterou přisuzujeme moderním lidem Homo sapiens. Centrální Itálii vládli neandrtálci s jednodušší mousterienskou kulturou, která existovala už nejméně 100 000 let. A konečně, na italském jihu se začala vynořovat třetí kultura uluzzien, kterou vytvořili rovněž neandrtálci a která se od mousterienu velmi lišila. Vědci z Coloradské univerzity na jihu Itálie identifikovali kamenné hroty zbraní, nástroje vyrobené z kostí a různé ornamenty. Objevili také důkazy o tom, že neandrtálci se věnovali rybolovu a lovili drobná zvířata.

Takové inovace se neandrtálcům obvykle nepřipisují. Oblast však byla geograficky izolována od území moderních lidí, což znamená, že neandrtálci nemohli převzít jejich technologii a museli vynalézat na vlastní pěst. Je pravděpodobné, že je k tomu přinutily dramatické změny klimatu, které životní prostředí neandrtálců změnily v suchou a otevřenou krajinu. Tradiční velká kořist začala mizet. Neandrtálcům nezbylo nic jiného než se přeorientovat na menší zvířata a přizpůsobit tomu i výrobu zbraní. Autoři studie říkají, že neandrtálci z jižní Itálie prokázali zcela „lidskou“ adaptabilitu a v našich myšlenkách si tak zaslouží určitou rehabilitaci.

Zdroj: University of Colorado Denver

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme