V Mexiku slaví Den mrtvých. Vesele a s kostlivci

V Mexiku se slaví tamní dušičky. Oslavy probíhají dva dny a říká se jim ‚Dia de Muertos‘, tedy Den mrtvých. Svátek vypadá trochu jako karneval, jen výběr masek je mírně omezený - děti i dospělí se převlékají především za čerty a smrtky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušičky v Mexiku | Foto: Reuters

„Smrt je v Mexiku taková veselá záležitost. Je to úplně jiné vnímání smrti, než na jaké jsme zvyklí v Evropě. Mexičané věří, že když se budou smrti posmívat, svým způsobem ji zaženou, nebo se jí přestanou bát,“ vysvětluje hispanistka a spisovatelka Markéta Pilátová.

Rodiny chodí během svátku na hřbitov, na hrobech svých zemřelých piknikují a z tranzistorových přehrávačů hrají písničky, které měli zemřelí za života rádi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách Dne mrtvých v Mexiku mluvila na Rádiu Česko hispanistka a spisovatelka Markéta Pilátová

Všude se objevují oltáříčky, ve výkladních skříních, vchodech a interiérech obchodů. Stejné si dělá doma každá rodina s fotografiemi svých zemřelých příbuzných. Jsou v restauracích, na chodnících a obchodech. Jsou na nich i fotky filmových herců, mexických zpěváků, revolucionáře Emiliana Zapaty.

Na oltáříčky, prostřené ubrousky s vystřihovanými vzory lebek a kostlivců, se dává vše, co měli zemřelí za života rádi - láhve tequily, cigarety, doutníky, pivo, ovoce, květiny, tortily.

„Pokud rodina nemůže třeba přijít na hřbitov, vyzdobit hrob a strávit s mrtvým nějakou příjemnou chvíli nad jídlem a nad vzpomínáním, tak mají doma oltářík s fotkami zemřelých. Oltáříčky ale mají během dušiček i přesto, že jdou na hřbitov,“ uvádí hispanistka Pilátová.

Nejčastěji jsou na ulicích vidět bělobou pomalované půlky obličeje s velkými umrlčími zuby. Motto ‚kostlivce nosíš v sobě a kostlivcem se zase staneš‘ symbolizuje pomíjivost krásy. Oblíbené jsou kostýmy umrlců jako nevěsty a ženicha.

„Lidé se nejčastěji oblékají za kostlivce. Žena – kostlivec se jmenuje Dáma smrti. Její manžel kostlivec je pak Pán podsvětí,“ říká Pilátová.

K dušičkám v Mexiku patří i speciální pokrm, jímž je Pan de Merto, chléb mrtvého, což je pocukrovaný perník. Jedí se i cukrové lebky.

pir, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme