Bitcoin prudce padá. Cena kryptoměny během jediného dne klesla o zhruba 30 procent

Cena kryptoměny bitcoin se ve středu propadla pod 31 tisíc dolarů, tedy 646 tisíc korun. Za poslední den se snížila o zhruba 30 procent. Jde o největší jednodenní propad za víc než rok, uvedla agentura Reuters. Výprodej zrychlil odpoledne, kdy se prudce snižovala i cena dalších kryptoměn, včetně druhé nejrozšířenější ethereum. Bitcoin od svého maxima blízko 65 tisíc USD, kde byl minulý měsíc, tak ztratil už víc než 50 procent hodnoty.

Aktualizováno Londýn/Tokio (Aktualizováno: 16:02 19. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin (ilustrační foto)

Výprodej bitcoinů zrychluje, kryptoměna ztrácí 30 procent hodnoty (ilustrační foto) | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

K výprodeji přispívá více faktorů - tweety šéfa automobilky Tesla Elona Muska počínaje a postojem úřadů ve více zemích světa konče. Transakce s kryptoměnami omezuje například Indie, Čína a Turecko, obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo také americká ministryně financí Janet Yellenová nebo prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Bitcoin po tweetu Muska klesl na 42 185 dolarů, jeho hodnota je nejnižší za tři měsíce

Číst článek

Bitcoin nejprve ráno oslabil až na 38 940,04 dolaru, tedy zhruba 809 tisíc korun, po krátkém zotavení ale zamířil ještě hlouběji. Kolem 15.30 našeho času se podle specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 33 600 USD a vykazoval značnou cenovou rozkolísanost.

Na maximum 64 895,22 dolaru se bitcoin vyšplhal 14. dubna letošního roku. Minulý týden ale pro něj byl nejhorší od února - ztratil asi 13 procent hodnoty. Přispěl k tomu právě Musk, když oznámil, že jeho podnik už nebude jako platbu za svá auta přijímat bitcoiny.

Propad etherea

Spolu s bitcoinem zamířila dolů i druhá největší kryptoměna ethereum. Ta ve středu dopoledne odepsala nejprve kolem 15 procent, odpoledne se ale dostala až na 1902 dolarů, byť se před polednem ještě dokázala přechodně dostat nad 3000 USD. Kolem 15.30 našeho času se pohybovala v blízkosti 2420 USD. Cena etherea před zahájením pádu letos vykazovala růst zhruba na čtyřnásobek.

Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka se v případě některých kryptoměn v úterý nuceně uzavíraly takzvané „napákované“ pozice, kdy se k nákupům využívají vypůjčené peníze. To vedlo k tomu, že se uvolnily tisíce coinů, které se dostaly na trh, likvidita dominovým efektem přehltila trh a dostala ceny pod tlak.

„Další vývoj kurzu bitcoinu i dalších kryptoměn bude záležet na pozitivních nebo negativních zprávách, které se jich týkají. Hodnota tohoto digitálního zlata je totiž, na rozdíl od žlutého kovu, založena čistě na investorské důvěře. Nicméně očekáváme, že pokles přiláká nové investory a bitcoin se zanedlouho vrátí nad hranici 50 tisíc USD. U etherea pak letos čekáme další rekordy,“ řekl ředitel portálu Bitstock.com Martin Stránský.

Nedostatek PC komponentů

Takzvaní těžaři i přes propad kryptoměn podle regionálního ředitele společnosti 4fin Tomáše Trauškeho skupují velkokapacitní disky a SSD disky a hlad je i po výkonných grafických kartách. Dochází tedy k růstu cen těchto zařízení a jejich nedostatku.

Tesla přestane přijímat platby v bitcoinech za svá auta. ‚Je to na úkor životního prostředí,‘ napsal Musk

Číst článek

„Nutno konstatovat, že oblíbené kryptoměny jako ETH (ethereum) mají stále vysokou podporu a investoři do konce roku očekávají další růst. Zda se jejich očekávání naplní, je ovšem otázkou. Kryptoměny stále patří mezi extrémně volatilní aktiva,“ sdělil Trauške.

Autority po celém světě se podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera snaží dostat digitální mince pod svou kontrolu.

Mezi nejčastěji vyzdvihované výhody bitcoinu patří právě nízká míra regulace. Více restrikcí proto může mít na celý ekosystém kryptoměn neblahý vliv.

Fondy, které nakupují kryptoměny, budou podle amerických regulátorů předmětem intenzivnějšího dohledu. To pak může vést k omezení poptávky po bitcoinech ze strany velkých fondů.

Čína v úterý zakázala finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami. Peking také investory varoval před spekulativním obchodováním s nimi. Podobně indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme