Centrální banka hledá, kdo jí nakreslí památeční stokorunu. Připomene sto let od vzniku republiky

Česká národní banka se chystá vydat pamětní stokorunu k příležitosti založení Československa. Vypsala soutěž na její podobu. Bankovka se vyrobí jen jednorázově a v menším množství. Lidé by se s ní neměli běžně při platbě za zboží nebo služby setkávat. Nová stovka bude v roce 2019. Ta současná bude platit i dále.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stokoruna (ilustrační foto) | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

Dominantní barvou speciální stokoruny bude zlatožlutá. Na přední straně bude portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína.

Navrátilová s Kodešem budou na pamětních mincích. Strašně si toho vážím, přiznává bývalá tenistka

Číst článek

Na zadní stranu doporučuje ČNB jako hlavní motiv někdejší budovu Bankovního úřadu v pražském Schebkově paláci na Novém Městě nebo současnou budovu České národní banky na pražských Příkopech.

V Česku je vydání pamětní bankovky unikátní. Na takovou situaci nepamatuje dokonce ani zákon o oběhu bankovek a mincí. Ten řeší jen pamětní mince určené ke sběratelským účelům.

„Ještě před vydáním nové stokoruny bude muset banka tento problém vyřešit,“ řekl Mladé frontě DNES, která na záměr národní banky upozornila, Lukáš Funk z numismatického oddělení Národního muzea.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme