České domácnosti si v porovnání s EU půjčují jen opatrně

České domácnosti se sice naučily půjčovat si peníze, nicméně v porovnání s ostatními státy Evropské unie jsou opatrné. Například letos se kvůli dovolené zadluží jen asi 4 procenta Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v trezoru | Foto: Free Stock Photos

„Míra zadlužení českých domácností je ve srovnání se zahraničím stále ještě podprůměrná, nicméně se nedá říct, že by byla nízká. Zjištění, že si české domácnosti půjčují na důležitější věci než je dovolená, je určitě ekonomičtější,“ poznamenal hlavní analytik společnost Patria David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní analytik společnost Patria David Marek ve Světě o osmé.

Vždy se ale najde někdo, kdo si bude půjčovat na něco, co není nutné. „Pokud ale toto procento zůstane nízké, nemusí nás to znepokojovat ani z pohledu stability finančního sektoru, ani z makroekonomického vývoje,“ řekl Marek.

Na chování lidí měla vliv ekonomická krize. „Finanční krize ukázala, že mohou přijít i horší časy. Lidé se chovají opatrněji. S tím souvisí i to, že pokud si půjčují, tak spíše na věci, které jsou nezbytné pro život,“ zdůraznil analytik společnost Patria.

Zadluženost českých domácností přesahuje 50 procent disponibilního důchodu domácností. V zahraničí, konkrétně v Evropské unii, je průměr nad 80 procent. „V tomto ohledu tak stále ještě jsme bezpečnou ekonomikou. Nehrozí, že by se větší procento českých domácností dostalo do problémů ve splácení svých půjček,“ uzavřel David Marek.

Barbora Kreuzerová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme