Ekonomické informace 10. 6. 2005

Nejvíce daní loni státu odvedly společnosti ČEZ, Komerční banka a Česká spořitelna. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo financí, které každoročně oceňuje 20 firem, jež odvedly státu nejvíce daní. Dvacítka firem přispěla do státního rozpočtu téměř 120 miliardami korun, což je o zhruba čtyři miliardy více, než odvedly firmy oceněné za platby v roce 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Provozovatelé mobilních sítí se neshodují v tom, kolik lidé v příštím roce zaplatí za možnost ponechat si číslo mobilního telefonu při změně operátora. První odhady ceny se tak pohybují od několika desítek korun až po stokoruny.

Na Pražskou burzou cenných papírů zavane nový svěží vítr. Poté, co na žádost burzovní komory odstoupila dozorčí rada, zvolila včera valná hromada nové členy. Slibuje si od nich nové nápady a posílení trhu. Podle mluvčího burzy Jiřího Kovaříka by měli bý osobnosti nových členů dozorčí rady zárukou zlepšení této instituce.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kovařík: Dozorčí rada

Kvalita brambor na českém trhu se neustále zlepšuje. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce při svých kontrolách během posledních 5 let. Radiožurnálu to řekla její mluvčí Daniela Kolejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Kolejková: Kvalita brambor

Británie kategoricky odmítla výzvu francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, aby jako "gesto solidarity s Evropou" ustoupila při obhajobě své slevy z příspěvku do společného rozpočtu. Ministerský předseda Tony Blair řekl, že Británie už své gesto dělá tím, že přispívá do rozpočtu 2,5 krát více než Francie. Jeho úřad pak zveřejnil data, podle kterých Británie byla v letech 1995 až 2003 navzdory své slevě druhým největším čistým přispěvatelem do společného rozpočtu po Německu.

Evropská unie nejen nesplní cíl stát se do roku 2010 nejvýkonnější ekonomikou světa, ale mohla by se dostat do stagnace. Řekl to bývalý nizozemský premiér Wim Kok, který loni předsedal skupině expertů zabývající se plněním takzvané lisabonské agendy.

Evropský parlament požaduje zpřísnění plánu Evropské komise na kontrolu ekonomických údajů členských zemí. Parlament v pozměňovacím návrhu k plánu komise uvedl, že musí být zajištěna kvalita statistik na národní i unijní úrovni, aby garantovala nezávislost, integritu a odpovědnost národních statistických úřadů i Eurostatu.

Představitelé skupiny vyspělých zemí G7 se o víkendu v Londýně zřejmě neshodnou na jednotném postoji vůči dluhům nejchudších zemí. Uvedl to dnes představitel německé vlády, který si nepřál být jmenován. Schůzky s ministry financí G7 se v Londýně zúčastní i představitelé Ruska.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme