Ekonomické informace 15. 6. 2005

Vláda dnes projedná návrh ministra financí Bohuslava Sobotky na úpravu daňového systému. Na daních by podle Sobotky mělo ušetřit až devadesát procent pracujících. Například s příjmem do 20 ti tisíc korun, by roční úspora činila 4 tisíce. S vyšším příjmem úspory klesají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Návrh předpokládá, že živnostníci by měli nárok na výdajové paušály ve výši 50 procent. Analytik PPF Pavel Kohout sim myslí, že návrh je špatný.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kohout: Kritika návrhu

Evropská unie počítá s radikální cukerní reformou. V jejím důsledku bude zcela zlikvidována nebo výrazně utlumena výroba cukru ve čtyřech evropských zemích. Jde o Řecko, Irsko, Itálii a Portugalsko - vyplývá to z interního dokumentu, který citovala agentura Reuters. Reforma předpokládá, že se cena cukru v unii do dvou let sníží zhruba o 39 procent. Česká republika se prý útlumu nemusí obávat, i když dojde ke snížení produkce. Řekl to poslanec Evropského parlamentu Jan Březina.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Březina: Cukerní reforma

Český ministr zemědělství Petr Zgarba se domnívá, že návrh reformy je pro naše zemědělce a cukrovarníky výhodný. Oproti původní verzi se totiž nesníží výrobní kvóty, takže zůstaneme soběstační a nebudeme muset cukr dovážet.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zgarba: Cukerní reforma

To je pro bývalou cukrovou mocnost - kterou jsme bývali, skutečně povzbuzující.

Podniky, které se zúčastní šestého rámcového programu Evropské unie pro výzkum a vývoj, by mohly dostat finanční podporu až 250 tisíc korun. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu v materiálu, dnes projedná vláda. Účast českých firem je u evropských programů nižší než u zemí bývalé patnáctky. Hlavním důvodem jsou podle mluvčího resortu Ivo Mravinace vysoké náklady na přípravu projektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Podpora výzkumu

Kolektivními smlouvami, které mezi sebou uzavřou odborové a zaměstnavatelské svazy, se zřejmě budou muset řídit i firmy, které se na těchto dohodách nepodílely. Změny vyplývají z novely, kterou schválila sněmovna. Přehlasovala tak veto prezidenta republiky Václava Klause.

Pokladny českých obchodníků se v dubnu plnily opět o něco rychleji, než před rokem. Myslí si to alespoň hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Podle něj růst maloobchodních tržeb dosáhl v dubnu 3 a půl procenta, což bylo obdobné tempo jako měsíc před tím. Přesné údaje má dnes zveřejnit Český statistický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sobíšek: Maloobchodní tržby

Energetická firma ČEZ uvažuje o tom, že během příštích pěti let zvedne ceny elektřiny. Podle jejího mluvčího Ladislava Kříže to bude nutné kvůli tomu, aby byly peníze na vybudování nových elektráren. Většina z nich je totiž starší než 30 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: Stáří elektráren

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme