Ekonomické informace 16. 5. 2005

Do dnešního dne mohou rolníci žádat o přímé platby z fondů Evropské unie. Pokud tento termín nestihnou, mohou se o dotace ucházet až do 9. června, musí ale počítat s velkými sankcemi. S každým dnem prodlení přijdou o jedno procento z částky, na kterou mají nárok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn a traktor | Foto: Jan Rosenauer

Ze státního rozpočtu půjde na dotace 5 miliard korun a z Evropské unie přibližně 7 a půl miliardy. Podle Huga Roldana z ministerstva zemědělství tak každý rolník dostane přibližně 2100 až 2200 korun na hektar.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Roldan: Dotace zemědělcům

Průměrný Čech zaplatí bance na poplatcích zhruba 2000 korun ročně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Capgemini. Nejvíce bankám zaplatí Švýcaři, více než 4000 korun za rok, nejméně naopak Nizozemci - kolem 750 korun. Ačkoliv poplatky v České republice jsou na první pohled průměrné, ekonomové upozorňují na to, že po srovnání výše bankovních poplatků s velikostí hrubého domácího produktu na obyvatele už statistika tak růžová není - v takovém srovnání je na tom naše země velmi špatně, hůře si stojí jen Čína a Polsko.

České dráhy se s Ústeckým krajem dohodly na objemu vlakové dopravy, kterou bude kraj dotovat. Skončil tak několikaměsíční spor, kdy kraj nechtěl Českým drahám zaplatit prokazatelnou ztrátu z osobní dopravy, kterou mu dráhy předložily. Ty původně požadovaly 450 milionů korun, teď se ale s krajem dohodly na částce 335 milionů a na omezení některých spojů. K tomu by podle Pavla Tesaře z tiskového oddělení Českých drah mělo dojít v polovině června.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Tesař: Dohoda ČD s Ústím

Česká republika je rájem pojistných podvodníků. Pojišťovny odhadují, že z nahlášených pojistných událostí je až 14 procent podvodných, zatímco v zahraniční se průměr drží kolem 10 procent. Česká pojišťovna podle svého mluvčího Václava Bálka loni odhalila pojistné podvody za čtvrt miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bálek: Pojistné podvody

Vítězem soutěže o nejlepšího zaměstnavatele České republiky se letos stala počítačová společnost Kerio Technologies z Plzně. Na druhém místě skončil Hewlett-Packard a další místa obsadily společnosti GlaxoSmithKline, GE Money Bank a British American Tobacco. Pro vynikající zaměstnavatele je charakteristické, že jejich pracovníci jsou velmi motivovaní a ve svém zaměstnání spokojení. Podle výkonného ředitele vítězné společnosti Martina Sýkory jsou důležité jasné podmínky, férové chování a důvěra v zaměstnance. Podobné soutěže podle něj určitě mají smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Sýkora: Nejlepší zaměstnavatel

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme