Ekonomické informace 16. 8. 2005

Poslanci dnes budou posuzovat vládní návrh na vydání státních dluhopisů za dvaadvacet miliard korun. Stát chce prodejem nových dluhopisů splatit staré bondy vydané v roce 1997. Bez nové dvaadvacetimiliardové emise by totiž na splacení tohoto závazku neměl peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Zemědělská výroba letos zřejmě klesne na nejnižší úroveň za posledních patnáct let. Podle Zemědělského svazu k tomu výrazně přispěje hlavně propad živočišné výroby. Česko už dnes totiž není soběstačné v produkci vepřového a v budoucnu nebude soběstačné ani produkci hovězího masa. Za redukcí živočišné výroby stojí podle předsedy zemědělského svazu Miroslava Jirovského nepřímo také obchodníci, kteří producenty ničí svou cenovou politikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Jírovský: Pokles zemědělské produkce

Česká a slovenská obchodní inspekce připravily společný tah proti nepoctivým obchodníkům. Slovenští inspektoři kontrolovali diskotéky, bary, restaurace a taxislužbu v Česku a čeští zase na Slovensku. Podle mluvčí České obchodní inspekce Miloslavy Fléglové zjišťovali, jestli nedochází k porušení zákona o ochraně spotřebitele a zda nejsou zahraniční spotřebitelé v obou zemích diskriminováni. Výsledky kontrol bohužel nebyly nijak uspokojivé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslava Fléglová: Boj proti nepoctivým obchodníkům

Teplárenský koncern MVV Energie viní dodavatele plynu, společnost RWE Transgas, z toho, že zneužívá dominantního postavení na trhu. RWE Transgas podle něj diskriminuje velké odběratele plynu tím, že jim dodávky neúměrně zdražuje. Teplárenská společnost proto podala podnět k zahájení řízení o možném porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže antimonopolnímu úřadu. RWE Transgas se však obvinění brání a namítá, že jeho služby posuzuje Energetický regulační úřad, který proti postavení firmy na trhu nikdy neměl žádné výhrady. Regulační úřad ale od začátku roku regulací chrání už jen malé zákazníky. Proto hned ve firmě RWE Transgas i v distribučních společnostech zahájil cenové kontroly.

Čeští podnikatelé úspěšně získávají peníze z evropských zdrojů. Z programu Phare 2003 - Technologie si mezi sebe rozdělí osmnáct milionů eur, tedy přibližně pět set čtyřicet milionů korun. Celkem se do soutěže přihlásilo tři sta třicet tři projektů, které usilovaly o dotace v rozmezí sedmdesáti až tří set tisíc eur. Nakonec tyto peníze získalo pětaosmdesát úspěšných žadatelů. Na co je mohou použít, vysvětluje mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková: Způsob čerpání z fondu Phare 2003

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme