Ekonomické informace 18. 11. 2004

Připomeneme si dnešní nekuřácký den i to, že někteří zemědělci v nových členských zemích Evropské unie se už měsíc mohou těšit z přímých dotací. Euro se včera vyšplhalo na historicky nejvyšší úroveň k dolaru a zlato je nejdražší za posledních 16 let. Podrobněji níže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zákaz kouření | Foto: Poradna

Dnes je mezinárodní nekuřácký den. Znepříjemnit kuřákům jejich zlozvyk by měla i vyšší cena cigaret. Od dubna by krabička měla stát v průměru asi o 6 korun víc. Předpokládá to návrh zákona, který zvýší spotřební daň na tabák. Radek Němeček z tiskového odboru ministerstva financí říká, že to po nás žádá Evropská unie, dubnové zdražení přitom bude jen prvním krokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Němeček: Zdražení cigaret

První zemědělci v nových členských zemích Evropské unie se už měsíc mohou těšit z přímých dotací. V sousedním Polsku o ně požádalo milion 400 tisíc farem. Některé z nich ale nedostanou nic, protože se pokusily získat z unijní pokladny víc, než na kolik měly nárok. Jak uvádí náš varšavský zpravodaj Pavel Novák, rekordmany v klamání úřadů byli zemědělci na severozápadě Polska.

Agentura pro restrukturalizaci a modernizaci zemědělství zkontrolovala před zahájením výplat 74 tisíc žadatelů o unijní dotace. Mohli se při nahlášení výměry svých pozemků zmýlit maximálně o 3 %. Přes 12 % z nich se ale do této tolerance nevešlo. Takoví zemědělci nejenže letos nic nedostanou, ale o částku, kterou se pokoušeli získat navíc, se jim zkrátí dotace příští rok. O největší podvod se pokusil farmář v Pomořanském vojvodství. Žádal dotace na 60 ha, ale podmínkám pro jejich výplatu odpovídalo jen hektarů 5.

Ekonomickou prioritou staronové americké vlády je nyní snížení rozpočtového deficitu. Ministr financí John Snow v Londýně potvrdil, že v příštích čtyřech letech by měl klesnout na polovinu, tedy méně než dvě procenta hrubého domácího produktu. Pokud jde o vysoký schodek obchodní a platební bilance, měla by podle Snowa k jeho snížení přispět Evropská unie, když zlepší svůj vlastní ekonomický růst.

Euro se včera vyšplhalo na historicky nejvyšší úroveň k dolaru. Nový rekord je dolar 30 za euro. Na devizovém trhu se šíří názor, že Amerika pokles dolaru vítá, protože se tím sníží deficit obchodu. Trpí tím však evropští vývozci. Slabší dolar zvýhodňuje nákupy zlata, a jeho cena proto stále roste. Zlato je nejdražší za posledních 16 let. Cena se přiblížila těsně k 445 dolarům za unci. Kdo zlato koupil v roce 2001, dnes ho prodá dráž o 75 procent.

Rychlovlak Pendolino by dnes měl překonat 32 let starý český železniční rekord. Při rychlostních testech mezi Břeclaví a Vranovicemi by měl podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského prosvištět rychlostí až 230 km v hodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šťáhlavský: Pendolino

Technici italského Alstomu Ferrovia, který vlak vyrobil, ale ještě nedořešili hlavní technický problém, kterým je teoretická možnost, že by elektromagnetické pole motorů soupravy mohlo ovlivnit zabezpečovací zařízení na trati. Při nynějších testech proto Pendolino jezdí v časech, kdy nejméně deset minut před ani za ním nejede jiný vlak.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme