Ekonomické informace 2. 9. 2004
Světové ceny ropy po několikadenním poklesu opět začaly mírně stoupat. Automobilka TPCA nabízí na Kolínsku dalších 2000 pracovních míst. Evropská centrální banka bude dnes rozhodovat o úrokových sazbách.
Světové ceny ropy po několikadenním poklesu opět začaly mírně stoupat. Důvodem byly útoky na irácké ropovody. Vyšší vývozní cla zdraží od příštího měsíce ruskou ropu. Jak oznámilo ministerstvo financí, sazba se zvýší o čtvrtinu na rekordních 88 dolarů za tunu. Podle analytika společnosti Colosseum Jiřího Šťastného to u nás ale žádné výrazné zdražení pohonných hmot nezpůsobí.
Schodek státního rozpočtu se za srpne zvýšil o dvě miliardy na necelých 51 miliard korun. Na celý letošní rok rozpočet počítá s deficitem 115 miliard.
Pravděpodobně od poloviny příštího roku si budou moci majitelé mobilních telefonů ponechat i po změně operátora své původní telefonní číslo. Měl by to umožnit nový zákon o elektronických komunikacích, jehož návrh schválila vláda. Zákon má vstoupit v účinnost od ledna příštího roku a pro zavedení přenositelnosti mobilních čísel obsahuje půlroční přechodné období.
Horská služba dostane od vlády na letošní rok ještě 35 milionů korun. Podle náčelníka Jiřího Brožka za ně záchranáři koupí techniku a vybavení, které jim chyběly na zajištění zimní sezony.
Automobilka TPCA, která bude u Kolína vyrábět automobily Toyota, Peugeot a Citroen, postupně nabírá zaměstnance. Místo už našlo zhruba 1000 lidí, dalších 2000 pracovních míst jsou na Kolínsku stále k dispozici. Nové pracovníky, zejména zaměstnance do výroby, bude továrna přijímat postupně až do září příštího roku. Podle mluvčího firmy Matěje Matolína přitom o práci nemusejí žádat pouze zájemci z okolí továrny.
Nezaměstnanost v eurozóně zůstává na devíti procentech. Podle statistického úřadu Eurostat je nyní v EU bez práce přes 19 milionu lidí. Nejméně nezaměstnaných hlásí Rakousko, Lucembursko a Kypr, kde míra nezaměstnanosti nepřesahuje 4,5 procenta. Nejvyšší je v Polsku, téměř 19 procent.
Evropská centrální banka bude dnes rozhodovat o úrokových sazbách. Podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška je nejspíš ponechá na současné dvouprocentní úrovni. Pohyb úrokových sazeb v eurozóně přitom může ovlivnit i naši ekonomiku.