Ekonomické informace 20. 1. 2005

Problém s tzv. švarcsystémem se zdá být vyřešen. Drobní živnostníci, kteří nemají zaměstnance už asi nebudou přicházet o zakázky kvůli obavě svých odběratelů z obvinění pro skryté zaměstnávání na živnostenský list. Vláda navrhne sněmovně změnu zákona, kde se příslušný paragrat zpřesní tak, aby si jej úřady vyložili jednoznačně. Každý, kdo podniká na vlastní riziko a s vlastními prostředky, byť bez zaměstnanců, tedy bude považován za živnostníka a ne za dalšího, jaksi tajného pracovníka svého odběratele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba | Foto: Metrostav

Česká pošta dostala od vlády tři měsíce na to, aby vyjednala novou smlouvu o spolupráci s Poštovní spořitelnou. Tu dříve vlastnila IPB, dnes ji má v majetku Československá obchodní banka. Původní smlouvu uzavřela pošta už v roce 1992, její platnost ale už končí. Exkluzivní vyjednávání s ČSOB automaticky neznamená, že se s ní pošta určitě dohodne, upozornil ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle něj se vláda rozhodovala mezi dvěma možnostmi. Vyhlášením veřejné soutěže na bankovní služby pro poštu anebo jednáním s Československou obchodní bankou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Mlynář o poštovní spořitelně

Kapitál a také odvaha českých firem sílí, stále více totiž investují. Příkladem může být expanze společnosti Cutisin, která u nás jako jediná vyrábí umělá potravinářská střívka. Do rozšíření výroby na Semilsku chce investovat více než miliardu korun a vytvořit v regionu zhruba 100 nových pracovních míst, říká mluvčí agentury Czechinvest Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o investici Cutisinu

Výroba bot u nás rok od roku klesá, a to kvůli levné asijské konkurenci. Podle předběžných údajů obuvnické asociace se vloni, během prvních 10 měsíců, dovezlo do Česka 46 milionů párů bot, z toho víc než dvě třetiny pocházely z Číny. Ta dokáže dodávat jeden pár za pouhých třiapadesát korun. Proto podle tajemnice obuvnického sdružení Vlasty Mayerové znovu klesla domácí výroba na 5 milionů párů bot. Letošní otevření evropského trhu pro dodavatele textilu a obuvi by se ale našich firem už tolik dotknout nemělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlasta Mayerová o klesající výrobě bot

Společnost Mittal Steel, která vlastní ocelárnu Ispat Nová huť, se chce účastnit privatizace Vítkovice Steel. Podmínky ale její účast vylučují, protože jde o firmu, která vede se státem soudní spor, prohlásil náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme