Ekonomické informace 20. 1. 2005

Problém s tzv. švarcsystémem se zdá být vyřešen. Drobní živnostníci, kteří nemají zaměstnance už asi nebudou přicházet o zakázky kvůli obavě svých odběratelů z obvinění pro skryté zaměstnávání na živnostenský list. Vláda navrhne sněmovně změnu zákona, kde se příslušný paragrat zpřesní tak, aby si jej úřady vyložili jednoznačně. Každý, kdo podniká na vlastní riziko a s vlastními prostředky, byť bez zaměstnanců, tedy bude považován za živnostníka a ne za dalšího, jaksi tajného pracovníka svého odběratele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba

Stavba | Foto: Metrostav

Česká pošta dostala od vlády tři měsíce na to, aby vyjednala novou smlouvu o spolupráci s Poštovní spořitelnou. Tu dříve vlastnila IPB, dnes ji má v majetku Československá obchodní banka. Původní smlouvu uzavřela pošta už v roce 1992, její platnost ale už končí. Exkluzivní vyjednávání s ČSOB automaticky neznamená, že se s ní pošta určitě dohodne, upozornil ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle něj se vláda rozhodovala mezi dvěma možnostmi. Vyhlášením veřejné soutěže na bankovní služby pro poštu anebo jednáním s Československou obchodní bankou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Mlynář o poštovní spořitelně

Kapitál a také odvaha českých firem sílí, stále více totiž investují. Příkladem může být expanze společnosti Cutisin, která u nás jako jediná vyrábí umělá potravinářská střívka. Do rozšíření výroby na Semilsku chce investovat více než miliardu korun a vytvořit v regionu zhruba 100 nových pracovních míst, říká mluvčí agentury Czechinvest Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o investici Cutisinu

Výroba bot u nás rok od roku klesá, a to kvůli levné asijské konkurenci. Podle předběžných údajů obuvnické asociace se vloni, během prvních 10 měsíců, dovezlo do Česka 46 milionů párů bot, z toho víc než dvě třetiny pocházely z Číny. Ta dokáže dodávat jeden pár za pouhých třiapadesát korun. Proto podle tajemnice obuvnického sdružení Vlasty Mayerové znovu klesla domácí výroba na 5 milionů párů bot. Letošní otevření evropského trhu pro dodavatele textilu a obuvi by se ale našich firem už tolik dotknout nemělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlasta Mayerová o klesající výrobě bot

Společnost Mittal Steel, která vlastní ocelárnu Ispat Nová huť, se chce účastnit privatizace Vítkovice Steel. Podmínky ale její účast vylučují, protože jde o firmu, která vede se státem soudní spor, prohlásil náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme