Ekonomické informace 22. 10. 2002

Nizozemsko má dnes vysvětlit Evropské unii, proč blokuje uzavření kapitoly hospodářská soutěž při vstupních rozhovorech s naší republikou. Minulý týden to zdůvodnilo nedostatkem informací o státní pomoci českému hutnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hutník | Foto: Česká televize

Podle pozorovatelů jde však spíše o důsledek nizozemské vnitropolitické krize. Informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Hospodářská soutěž

Italská finanční skupina Invesmart dnes znovu požádá Českou národní banku o souhlas ke vstupu do Union banky. Tento postup, doporučený právními zástupci Invesmartu a konzultovaný s centrální bankou, umožní firmě předložit nové podklady a doložit nové významné skutečnosti. K předchozí žádosti Invesmartu centrální banka vydala zamítavé stanovisko.

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o zahraničním obchodu za září. Analytici očekávají, že se schodek sníží. Mluví se o mínusu do 1 miliardy korun. Jak ale říká David Marek z Patria finance, stále přetrvává zpomalení hospodářského růstu v západní Evropě, což má negativní vliv na naše vývozní možnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Zahraniční obchod

Akciím na pražské burze pomohli Irové k růstu přes jedno procento. Objem obchodů se zvedl o 100 miliónů korun. Ivo Prokop z Raiffesen bank se domnívá, že výsledek irského referenda, které podpořilo rozšiřování Evropské unie, bude mít vliv i na budoucí vývoj na akciovém trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Prokop: Akcie

Český Telecom chce v příštím roce sjednotit sazby místního a meziměstského hovorného na jednotný tarif platný pro volání kamkoliv v ČR. Nové ceny by podle dobře informovaného zdroje měly být výrazně nižší než tarify mobilních operátorů a měly by konkurovat i ostatním operátorům pevných sítí. Firma již o tarifech jedná s Českým telekomunikačním úřadem. Mluvčí Telecomu Vladan Crha pouze prozradil, že jednotné celorepublikové hovorné je jednou z variant, kterou Telecom seriózně zvažuje.

Do České republiky se letos dovezlo více ojetých osobních aut. Dealeři přivezli skoro 95 000 ojetin, což je o 23% více než loni. Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka za to může buď vliv silnější koruny nebo snížený zájem o nová auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Šípek: Ojetá vozidla

Ceny ropy na světových trzích prudce oslabily na nová sedmitýdenní minima. Snížily se totiž obavy z bezprostředního útoku Spojených států na Irák po náznacích, že Washington je připraven ke kompromisu ohledně rezoluce OSN o Iráku. Cena klíčového termínového kontraktu na ropu Brent se v londýně dostala na 26,69 USD za barel.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme