Ekonomické informace 22. 11. 2002

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se letos zpomalí růst české ekonomiky na 2,5 procenta. Akcie Českého Telecomu vzrostly na burze o rekordních více než šest procent. Ministerstvo dopravy a spojů dostalo od společnost Housing and Construction více času na posouzení smluv o financování dálnice D47.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se letos zpomalí růst české ekonomiky na 2,5 procenta. O 3,3 procenta by se pak měl zvýšit domácí produkt v příštím roce. Organizace snížila odhady ekonomického růstu i pro Polsko, Maďarsko a Slovensko. OECD také kritizovala Českou republikou za vysoké rozpočtové schodky a malou snahu je řešit. Podle analytika Miroslava Brabce z Raiffeisen bank se odhady tohoto peněžního ústavu se zprávou OECD v podstatě shodují.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Brabec: Zpráva OECD

Akcie Českého Telecomu vzrostly na burze o rekordních více než šest procent. Podle Vladimíra Vávry z Conseq Finance na trhu totiž převládali kupci, kteří spekulovali na případné zrušení prodeje Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Vávra: Růst akcií Čekého Telecomu

Rekordně také rostly akcie Unipetrolu o více než čtyři procenta. Za zvýšeným kursem jsou také spekulace kolem nové privatizace holdingu, o které by vláda měla rozhodnout už začátkem příštího týdne.

Agrární komora varovala před zánikem pěstování cukrovky. Rozhodnutí Ústavního soudu zrušit podstatná ustanovení cukerního pořádku, který systémem kvót reguluje domácí produkci cukru prohloubí o další miliardu letošní dvacetimiliardový propad příjmů zemědělců. Komora proto vyzvala vládu, aby schválila nový cukerní pořádek slučitelný s pravidly Evropské unie a to ještě do doby, než rozhodnutí soudu začne platit.

Českým drahám kvůli summitu NATO ubylo v Praze a okolí zhruba 30 až 40 procent cestujících oproti běžným pracovním dnům. Podle mluvčí podniku Zdeny Celé je to tím, že významná část Pražanů odjela již před akcí mimo město a do metropole jezdí i méně návštěvníků. Poloprázdné v současnosti jezdí nejen vlaky z a do hlavního města, ale i kyvadlové spoje, které pendlují mezi jednotlivými městskými částmi. Podobná je situace i v městské hromadné dopravě.

Zprávy o ukončení výroby v českolipském podniku Varta Aku vyvolaly paniku mezi odběrateli autobaterií prodávaných pod touto značkou. Lidé se bojí, že firma končí a v případě problémů nebude servis a nebude kde baterie reklamovat, říkáobchodní ředitel společnosti Autobaterie Oldřich Pleštil. Ale autobaterie se podle něj v České Lípě nepřestanou vyrábět. Do Asie, jak dodal Pleštil se přesune pouze výroba baterií do mobilních telefonů.

Ministerstvo dopravy a spojů dostalo od společnost Housing and Construction více času na posouzení smluv o financování dálnice D47. Jak nám řekla mluvčí ministerstva dopravy a spojů Ludmila Roubcová způsob financování tak stále zůstává otevřenou kapitolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Roubcová: Financování dálnice D47

Aleš Heřmánek, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme