Ekonomické informace 23. 5. 2005

O hypotéky je velký zájem - šest stavebních spořitelen jen za první čtyři měsíce roku půjčilo svým klientům více než 11 miliard korun. Dvanáct českých firem má zájem na obnově zemí jihovýchodní Asie, které na konci loňského roku postihlo zemětřesení a tsunami. Až 500 pracovních míst by mohlo vzniknou v Ostravě - americká GE Money Bank tam chce vybudovat středisko, ze kterého bude řídit své služby pro zákazníky. Platit eurem budou obyvatelé Česka až od roku 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavba | Foto: Česká televize

Jestli máte hypotéku, pak vás možná bude zajímat, že v tom zdaleka nejste sami. Lidí, kteří si berou úvěry na bydlení stále přibývá. Šest stavebních spořitelen u nás jen za první čtyři měsíce roku půjčilo svým klientům více než 11 miliard korun, což je zhruba o půl miliardy více než ve stejném období loni. Nejrazantněji si meziročně polepšila Raiffeisen stavební spořitelna, a to o více než 60 procent. Českomoravská stavební spořitelna zato rozpůjčovala nejvíce peněz - téměř 5 a půl miliardy korun. Celkem dluží obyvatelé České republiky stavebním spořitelnám 90 miliard korun.

Na obnově Jihovýchodní Asie, kterou loni poničilo zemětřesení a vlny cunami, by se chtělo podílet 12 našich firem. Alespoň tolik společností se přihlásilo agentuře Czech trade s celkem třiatřiceti projekty. Na tuto formu pomoci vyčlenila vláda 200 milionů korun. Projekty jsou zaměřeny na zdravotnictví nebo na opravu silnic a mostů. Převažuje ale vodohospodářství. Například společnost Tesla už do oblasti dodala tři úpravny vody. Jak říká mluvčí Czechtradu Josef Němeček, pracovníci agentury teď projekty hodnotí, než je předají meziresortní komisi. Konečné slovo bude mít ministerstvo průmyslu a vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Němeček - JV Asie - Czech Trade

V Praze dnes začíná konference s názvem Investiční pobídky pro české firmy v Německu. Chce seznámit naše podniky s podpůrnými opatřeními na spolkové a zemské úrovni pro zahraniční investory v Německu. Účast na konferenci je zdarma.

Plzeňská společnost Škoda Jaderné systémy získala významnou zakázku na dodávku části reaktoru nového bloku jaderné elektrárny ve Finsku za přibližně 150 milionů korun. Škodovka je subdodavatelem francouzského koncernu Framatome. Finský reaktor je jediným nově budovaným jaderným zdrojem v celé Evropě. Podle obchodního ředitele Škody JS Jiřího Demiše je ale ve světě opět patrný návrat k jaderné energii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Demiš - Škoda Jaderné systémy

Americká GE Money Bank chce vybudovat v Ostravě středisko, ze kterého bude řídit své služby pro zákazníky. Práci by tam mohlo získat až 500 lidí, většinou kvalifikovaných techniků a úředníků. Taková investice je pro Severní Moravu velmi přínosná, protože tam je více než 100 tisíc nezaměstnaných. Mluvčí Czech Investu Jana Víšková oceňuje především technickou vyspělost investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková - Investice GE Bank

V České republice, Polsku, Maďarsku a Slovensku se nebude platit eurem dříve než v roce 2010. Na svém výročním zasedání v Bělehradě to uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Naopak žádné překážky na cestě k přijetí eura nevidí banka u pobaltských států a Slovinska. Tyto země by mohly vstoupit do eurozóny během dvou až tří let.

V Ekonomickém magazínu v 9.15 si povíme o tom, proč mizí obuvníci z Čech a Moravy. Dozvíme se, jak se budou opravovat silnice v Jižních Čechách a kde na to chce kraj vzít peníze.

Jitka Hanžlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme