Ekonomické informace 24. 3. 2005
Rozhodnutí Evropské unie změkčit podmínky uplatňování rozpočtových pravidel Paktu stability a růstu zvýší vyhlídky Polska, Slovenka a Maďarska na rychlejší přijetí eura. Česko to neovlivní, dokud nezačne s penzijní reformou, napsala mezinárodní ratingová agentura Fitch.
Zájemci o koupi bývalého sídla Českého statistického úřadu v Praze na Invalidovně mají dnes poslední den k podání nabídek. Jediným kritériem pro výběr vítěze je nabídnutá cena. Podle Romana Proroka, mlučího úřadu, chce ČSÚ za budovu získat minimálně 195 milionů korun.
Navzdory optimistickým prognózám německé vlády, ekonomická situace v zemi se nelepší. Spíše naopak. Dokazuje to pravidelný průzkum podnikatelského prostředí, index prestižního mnichovského institutu Ifo. Jak informuje náš Berlínský zpravodaj David Štáhlavský, údaj naznačuje, že se hospodářský růst v Německu zpomaluje.
Zhoršení indexu Ifo oslabilo euro, naopak vyhlídky na silný ekonomický růst v USA, který už vede k posilování inflace, podpořilo posílení dolaru.
Privatizační komise pro prodej hutní společnosti Vítkovice Steel má na svém dnešním zasedání prozkoumat nabídky zájemců o tento podnik. Podle mluvčího mnisterstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinace se ale nebude rozhodovat o tom, který ze zájemců postoupí do dalšího kola.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil, že komory a profesní sdružení nejčastěji porušují zákon při stanovování ceny. Jedná se buď o jejich konkrétní výši či minimální úroveň, která vede ke zdražování. to má podle předsedy úřadu Josefa Bednáře negativní dopady na peněženky občanů.
Až jednu miliardu korun budou muset zřejmě zaplatit čeští mobilní operátoři za zavedení možnosti ponechat si mobilní číslo i při změně operátora. Tuto povinnost jim ukládá zákon o elektronických komunikacích, který podepsal prezident Václav Klaus. Největší operátor na trhu, společnost EuroTel, odhaduje, že její náklady dosáhnou 200 až 400 miliónů korun, jak nám řekla mluvčí EuroTelu Diana Dobálová.
Zákon má sice začít platit již letost v květnu. Mobilní operátoři ale dostali osmiměsíční přechodnou lhůtu na přípravu nového systému.
Slovenská firma General Factoring se definitivně stala majitelem sporné pohledávky IP Banky za ČSOB. Pohledávku ve výši 40 miliard korun vydražila už v prosinci loňského roku. Podle mediálního zástupce dražebníka pohledávky, firmy Clanroy Sales, Pavla Kočiše, za ni General Factoring zaplatila 104 milionů korun.
40miliardová sporná pohledávka se zároveň stala nejdražším draženým předmětem u nás. Podle Kočiše lze očekávat, že v budoucnu se budou na dražbách objevovat pohledávky za ještě větší částky.