Ekonomické informace 27. 1. 2003

Tuzemské investiční společnosti uvažují o přesunutí svých podílových fondů do zahraničí. Mohlo by se tak stát za předpokladu, že se v České republice brzy nesníží daňové zatížení fondů. Potvrdil to Petr Zapletal, předseda předsednictva Unie investičních společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zapletal: Podílové fondy

S podmínakami u nás je nespokojeno i Evropsko-české fórum, které zastupuje obchodní a průmyslové komory pěti zemí Evropské unie. Fórum kritizuje podnikatelské prostředí v České republice. Zítra předá české vládě dokument, který obsahuje doporučení ke zlepšení situace.

Především jde o urychlení konkurzních řízení a posunutí celého systému k převzetí zdravých částí podniků tak, jak to navrhuje Světová banka. Neuspokojivé jsou obchodní právo, obchodní rejstřík a zvýšenou průhlednost potřebuje zadávání veřejných zakázek. Zlepšení vyžadují ochrana hospodářské soutěže i pracovní a ekologické právo. Nutné je skoncovat s "nihilismem" obchodního soudnictví a modernizovat regulaci kapitálových trhů. Tvrdí zástupci evropských investorů.

Ministerstvo zemědělství nabízí i v letošním roce potravinářským podnikům dotaci při modernizaci výrobních technologií. Pekaři, mlékárny, masokombináty i další zpracovatelské podniky mohou získat 50% příspěvek na změnu technologií. Jak vysvětlil ministr zemědělství Jaroslav Palas, jde o dotační titul označený 13 B.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Palas: Dotace

Město Domažlice chce nabídnout investorům novou průmyslovou zónu. Od dubna budou přímo ve městě pro potenciální investory volné pozemky na stavbu továren. Protože ale byly pozemky původně určeny pro bytovou výstavbu, odmítal Pozemkový fond jejich bezúplatný převod. Tisková mluvčí fondu Světla Prokešová ovšem pro Radiožurnál odmítla nařčení, že by fond proces převodu pozemků zdržoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Prokešová: Převod pozemků

Naše reforma veřejných financí se odkládá, nebo alespoň zmírňuje. Zajímavé je, že po reformě volali i světoví ekonomičtí lídři při své víkendové schůzce ve švýcarském Davosu. Většina ekonomů uznává, že Spojené státy nemohou dlouhodobě vytahovat světovou ekonomiku z útlumu samy, zvláště když ostatní světová hospodářská centra ji srážejí zpět.

Především Japonsko podle nich nedělá dostatečné kroky, aby se vymanilo z dlouhé recese a deflace. Kritiku si vysloužily i evropské státy Německo, Francie a Itálie, protože se neodhodlaly k nutným strukturálním reformám. Naproti tomu Spojené státy si stále drží vysokou produktivitu a společně s novými stimuly - jako je návrh na snižování daní, tak vytváří dobré podmínky pro možný hospodářský růst.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme