Ekonomické informace 29. 9. 2005

Vláda dnes projedná návrh na snížení podpory zpracování řepky. Centrální banka bude rozhodovat o dalším nastavení úrokových sazeb. Česká inkasní, dceřinná společnost ministerstva financí, zanikne až v průběhu příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Vláda dnes projedná návrh na snížení podpory zpracování řepky na metylester řepkového oleje, který se míchá s motorovou naftou na bionaftu. Dotace by se měla snížit na 4150 korun na tunu látky z dosavadních 7000 korun.

Podle stanovených pravidel se sazba upravuje v závislosti na vývoji cen řepky a motorové nafty. Jak upozorňuje analytik Petr Havel, návrh jen prodlužuje dosavadní systém, který nevede k většímu rozšíření tohoto ekologického paliva.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Havel: Podpora zpracování řepky

Česká inkasní, dceřinná společnost ministerstva financí, zanikne později, než se původně předpokládalo. Neukončí svou činnost k 1. lednu, jak bylo plánováno, ale až v průběhu příštího roku. Česká inkasní vznikla při transformaci Československé obchodní banky, kdy na ni stát převedl špatná aktiva ČSOB. Většinou šlo o pohledávky za bývalými podniky zahraničního obchodu, například Technoexportem, Strojexportem či Strojimportem. Proč ministerstvo zánik společnosti oddálilo, vysvětluje Radek Němeček z tiskového oddělení ministerstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Němeček: Zánik České inkasní

Centrální banka dnes bude rozhodovat o dalším nastavení úrokových sazeb. Ekonomové však předpokládají, že je bankovní rada nezmění. Inflace se totiž vyvíjí velmi uspokojivě a banka proto nemá důvod sazby zvyšovat. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské ale cenová hladina v příštích měsících poroste a úrokové sazby proto vydrží pod dvěma procenty jen v nejbližších měsících.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Úrokové sazby

Země severní Evropy a východní Asie patří mezi ekonomiky s nejvyšší konkurenceschopností. První místo si již třetím rokem udrželo Finsko následované Spojenými státy. Vyplývá to ze studie o globální konkurenci Světového ekonomického fóra. Česká republika si letos polepšila o dvě příčky a skončila na 38. pozici.

Americko-německý automobilový koncern DaimlerChrysler oznámil, že vyzval k dobrovolnému odchodu během 12 měsíců 8500 lidí z německé divize Mercedes Car Group, tedy devět procent jejích zaměstnanců. Firma je chce k odchodu motivovat vyšším odstupným a dalšími výhodami. Podle vedení firmy mají odchody přispět k posílení konkurenceschopnosti divize. Mercedes zaměstnává ve světě 108.000 lidí, z toho v Německu 94.000.

Spojené státy představily novou bankovku v hodnotě deset dolarů. Ta zahrnuje nové bezpečnostní prvky, které by měly znesnadnit práci padělatelům. Do oběhu by se bankovka, na které je i nadále obrázek prvního ministra financí Alexandera Hamiltona, měla dostat na počátku příštího roku.

Bratislavské letiště Milana Rastislava Štefánika od začátku roku poprvé v historii přepravilo přes milion cestujících. Za celý loňský rok využilo služeb letiště necelých 900 tisíc pasažérů. Do konce roku by se počet cestujících měl zvýšit na 1,3 milionu a v příštím roce by měl dosáhnout až dvou milionů.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme