Ekonomické informace 3. 11. 2005

Domácí produkce piva letos zřejmě dosáhne 19 milionů hektolitrů, což by byl nejvyšší objem od roku 1990. Prudký nárůst silniční dopravy u nás po vstupu země do EU způsobuje přetížení dálnic a negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí. Pasažéři ČSA budou moci cestovat k odletům z Prahy Pendolinem. Polský petrochemický koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část české společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v restauraci | Foto: Jan Rosenauer

Domácí produkce piva letos zřejmě dosáhne 19 milionů hektolitrů, což by byl nejvyšší objem od roku 1990. Naznačují to i výsledky za tři čtvrtletí roku, kdy se výstav zvýšil o 2,5 procenta. Výraznou měrou se na tom podílely malé a střední pivovary, jejichž produkce stoupla téměř o 16 procent. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého se na růstu výroby silně podílel export. Letos se dostane na rekordní úroveň tři miliony hektolitrů.

Prudký nárůst silniční dopravy u nás po vstupu země do EU způsobuje přetížení dálnic a negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí. Nový generální plán rozvoje dopravní infrastruktury ministerstva dopravy proto mimo jiné počítá s tím, že se přehodnotí rozložení silniční a železniční dopravy tak, aby železnice opět začala vyhovovat potřebám přepravců. Informuje ředitel odboru strategie Ondřej Jašek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Jašek: Železnice

Pasažéři ČSA budou moci cestovat k odletům z Prahy Pendolinem. Dohodli se na tom šéfové Českých drah a ČSA. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského budou tuto službu moci využívat cestující z Pardubic, Olomouce a Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šťáhlavský: Pendolino

Polský petrochemický koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část české společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips. K prodeji stovky čerpacích stanic přitom Orlen zavazuje smlouva uzavřená před privatizací holdingu Unipetrol, kterého je Benzina součástí. Podle mluvčího polského koncernu je zvažovaný prodej části sítě Benzina v rozporu s jeho strategií.

Německý koncern Deutsche Telekom čelí stále sílí konkurenci. Proto musí v nejbližší době výrazně modernizovat, peníze hodlí ušetřit na zaměstnancích. V následujících třech letech hodlá propustit 32 tisíc nynějších zaměstnanců.

Německý koncern Deutsche Telekom čelí stále sílí konkurenci. Proto musí v nejbližší době výrazně modernizovat, peníze hodlí ušetřit na zaměstnancích. V následujících třech letech hodlá propustit 32 tisíc nynějších zaměstnanců.

Nejvíce se redukce pracovních míst dotkne obchodní společnosti T-Com provozující pevnou síť a obchodní firmy Vivento. Úsporný program není ničím novým. Už v březnu letošního roku ohlásil totiž šéf koncernu Kai-Uwe Ricke roční rušení 5 % pracovních míst z celkového počtu 170 tisíc, a to celokoncernově počínaje příštím rokem. Nynější opatření jsou ale ještě razantnější. Odborová centrála ver.di slibuje svým členům, že Telekomu zabrání v propuštění.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme