Ekonomické informace 3. 11. 2005

Domácí produkce piva letos zřejmě dosáhne 19 milionů hektolitrů, což by byl nejvyšší objem od roku 1990. Prudký nárůst silniční dopravy u nás po vstupu země do EU způsobuje přetížení dálnic a negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí. Pasažéři ČSA budou moci cestovat k odletům z Prahy Pendolinem. Polský petrochemický koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část české společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v restauraci | Foto: Jan Rosenauer

Domácí produkce piva letos zřejmě dosáhne 19 milionů hektolitrů, což by byl nejvyšší objem od roku 1990. Naznačují to i výsledky za tři čtvrtletí roku, kdy se výstav zvýšil o 2,5 procenta. Výraznou měrou se na tom podílely malé a střední pivovary, jejichž produkce stoupla téměř o 16 procent. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého se na růstu výroby silně podílel export. Letos se dostane na rekordní úroveň tři miliony hektolitrů.

Prudký nárůst silniční dopravy u nás po vstupu země do EU způsobuje přetížení dálnic a negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí. Nový generální plán rozvoje dopravní infrastruktury ministerstva dopravy proto mimo jiné počítá s tím, že se přehodnotí rozložení silniční a železniční dopravy tak, aby železnice opět začala vyhovovat potřebám přepravců. Informuje ředitel odboru strategie Ondřej Jašek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Jašek: Železnice

Pasažéři ČSA budou moci cestovat k odletům z Prahy Pendolinem. Dohodli se na tom šéfové Českých drah a ČSA. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského budou tuto službu moci využívat cestující z Pardubic, Olomouce a Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šťáhlavský: Pendolino

Polský petrochemický koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část české společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips. K prodeji stovky čerpacích stanic přitom Orlen zavazuje smlouva uzavřená před privatizací holdingu Unipetrol, kterého je Benzina součástí. Podle mluvčího polského koncernu je zvažovaný prodej části sítě Benzina v rozporu s jeho strategií.

Německý koncern Deutsche Telekom čelí stále sílí konkurenci. Proto musí v nejbližší době výrazně modernizovat, peníze hodlí ušetřit na zaměstnancích. V následujících třech letech hodlá propustit 32 tisíc nynějších zaměstnanců.

Německý koncern Deutsche Telekom čelí stále sílí konkurenci. Proto musí v nejbližší době výrazně modernizovat, peníze hodlí ušetřit na zaměstnancích. V následujících třech letech hodlá propustit 32 tisíc nynějších zaměstnanců.

Nejvíce se redukce pracovních míst dotkne obchodní společnosti T-Com provozující pevnou síť a obchodní firmy Vivento. Úsporný program není ničím novým. Už v březnu letošního roku ohlásil totiž šéf koncernu Kai-Uwe Ricke roční rušení 5 % pracovních míst z celkového počtu 170 tisíc, a to celokoncernově počínaje příštím rokem. Nynější opatření jsou ale ještě razantnější. Odborová centrála ver.di slibuje svým členům, že Telekomu zabrání v propuštění.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme