Ekonomické informace 4. 4. 2001

Hovoříme o dalším osudu Zetoru Brno, o blížícím se konci bezcelních obchodů a o stabilizaci Válcoven Frýdek Místek. Pozornost věnujeme i Strukturálním fondům EU a rozhodnutí Evropského parlamentu ohledně kosmetiky testované na zvířatech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O osudu brněnského Zetoru dnes rozhodnou jeho věřitelé. Firma potřebuje souhlas věřitelů s pohledávkami ve výši 2 miliardy 600 milionů korun, aby mohlo dojít k soudnímu vyrovnání. Tato suma představuje potřebných 75 procent uznaných a nezajištěných nepřednostních pohledávek. Informuje Michal Fila, Český rozhlas Brno.

Bezcelní obchody skončí do konce letošního roku. Vyplývá to z novely zákona o spotřební dani, kterou ve znění navrženém Senátem, přijala poslanecká sněmovna. Poslanci původně navrhovali, aby obchody mohly fungovat do konce roku 2003, což by ale zkomplikovalo přijetí ČR do Evropské unie.

Akcie Českého Telecomu se potácejí na dohled čtyřletého minima, včera spadly na 346 Kč. Burza oslabila počtvrté v řadě a přiblížila se dvouletému minimu, když investoři reagovali na sestup evropských burz a amerického Nasdaqu. Index PX 50 klesl o dvě a půl procenta na 415 bodů.

Daewoo letňanskou Avii padnout nenechá. Premiéra Miloše Zemana o tom ujistil prezident Daewoo Motors I Čong-te, podle něhož je společnost Daewoo Avia jedním ze strategických zájmů korejského koncernu. Za poslední dva roky se ale potýká se stamiliónovými ztrátami a mateřské firmě dluží zhruba 150 miliónů dolarů.

Konsolidační banka, její dceřiná firma Konpo a Nová huť podepíší s Válcovnami plechu dohodu o stabilizaci frýdeckomístecké firmy. Podle mluvčího Konsolidační banky Jiřího Pekárka má zajistit další rozvoj Válcoven tím, že budou narovnány vztahy s jejich věřiteli.

Česká společnost Factoring KB získala zlatou cenu Arch of Europe, udělovanou za kvalitu a špičkové výkony v oboru. Je tak první finanční institucí ze střední a východní Evropy, které se dostalo tohoto prestižního mezinárodního ohodnocení.

Ostrava se stala prvním regionem, kde ministerstvo pro místní rozvoj informuje o možnostech využití Strukturálních fondů EU. Náměstek ministra pro místní rozvoj Čestmír Sajda zdůrazňuje nutnost připravit dostatek projektů a vytvořit kapacity na jejich spolufinancování.

Evropský parlament zaútočil na kosmetické firmy. Poslanci přijali zákaz prodeje všech kosmetických přípravků, které se testovaly na zvířatech. Jak informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich, předpis musí ještě schválit členské země Evropské unie.

Rusko navrhlo vyplatit Slovensku zhruba 11 miliard slovenských korun v hotovosti , a tak smazat celý svůj dluh. Jedná se o 22 procent z dlužné částky kolem 50 miliard korun.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme