Ekonomické informace 6. 9. 2005

Spotřební daně na pohonné hmoty budou v Polsku nižší, rozhodlo tamní ministerstvo financí. Předseda vlády Jiří Paroubek dnes zavítá na Ministerstvo zdravotnictví, kde s Miladou Emmerovou prodiskutuje úspěšnost krátkodobých opatření ke stabilizaci resortu. Euro Česká republika bude mít zřejmě až od roku 2010. Automobilka Volkswagen chystá propouštění. Českému stavebnictví se letos daří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurobankovky

Eurobankovky | Foto: Jan Rosenauer

Polské ministerstvo financí se rozhodlo snížit spotřební daň na pohonné hmoty. Reagovalo tím na dramatický růst cen u čerpacích stanic. Od 15. září by tak daň na litr paliva měla být nižší o 25 grošů (tedy asi o necelé dvě koruny). Za litr benzinu a nafty by řidiči měli ve výsledku zaplatit asi o 30 grošů (v přepočtu o 2,30 Kč) méně.

Premiér Jiří Paroubek projedná s ministryní Emmerovou zdravotnické finance. Na jejím ministerstvu chce vyslechnout informace o tom, jak se plní krátkodobá opatření ke stabilizaci zdravotnictví. Ta jsou přílohou její koncepce. Vláda z těchto opatření již schválila odkup pohledávek pojišťoven za téměř 4 miliardy korun a navýšení plateb státu za děti a důchodce. Ministryně předloží Paroubkovi také deset opatření vyplývající ze všeobecné dohody, která byla uzavřena počátkem června na jednání pojišťoven a nemocnic u premiéra. S desaterem ale pojišťovny nesouhlasí.

Eurem zřejmě budeme platit později, než se původně předpokládalo. K pozdějšímu přijetí eura se přiklání i premiér Paroubek. Bude prý podporovat přechod na jednotnou evropskou měnu až v roce 2010. Uvedl to včera při návštěvě České národní banky. Česká republika původně plánovala, že euro přijme během let 2009 až 2010. Dřívější termín ale premiér nepovažuje za vhodný. S tímto názorem se ztotožňuje i většina našich ekonomů. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next finance v tomto případně jednoznačně platí, že čím později euro přijmeme, tím lépe.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Přijetí eura

Největší evropský výrobce automobilů Volkswagen, jehož součástí je také česká Škodovka, hodlá urychlit propouštění zaměstnanců, a to navzdory rostoucím tržbám. Firma má totiž podle svých slov ve svých německých závodech tisícovky nadbytečných pracovníků a není proto schopna vyvážet se ziskem například do Spojených států a některých dalších zemí. Propouštění ve Volskwagenu by se ale rozhodně nemělo dotknout zaměstnanců společnosti Škoda Auto, říká její mluvčí Jaroslav Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Černý: Propuštění ve firmě Škoda Auto

Českému stavebnictví se i letos daří. Podle analytika ČSOB Petra Dufka vykázalo v červenci dokonce 15procetní růst. Dvojciferné tempo růstu je sice stále ještě ovlivněno loňským přeřazením stavebních prací do základní sazby daně z přidané hodnoty a je proto jasné, že v příštích měsících opět zpomalí, i přesto by se ale stavební výroba měla po zbytek roku udržet na slušných úrovních.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Růst českého stavebnictví

Aktuální výsledky stavební výroby za červenec dnes zveřejní Český statistický úřad.

Vláda má podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka v nejbližších dnech rozhodnout o projektech nepotravinářského využití zemědělské půdy. Až 90 000 hektarů zemědělské půdy bude poté moci nalézt nové uplatnění v pěstování technických plodin pro výrobu biolihu. Umožňuje to kvóta Evropské uni na produkci bioetanolu pro ČR ve výši dvou miliónů hektolitrů.

David Vandrovec, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme