Ekonomické informace 8. 3. 2004
Víte kde se vyrobí nejvíce piva na světě? V Číně. S téměř 236 miliony hektolitrů roční výroby už Čína předstihla Spojené státy. Třetí je Německo. My jsme se s naší produkcí necelých 19 milionů hektolitrů nedostali ani do první desítky. Vedeme ale v konzumaci.
Na osobu vypijeme kolem 160 litrů piva za rok. Irové 125 - a ve spotřebě nad sto litrů na hlavu následují ještě Němci, Rakušané a Britové. Číňané vypijí v průměru 20 litrů piva za rok.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejní údaje o tom, kolik u nás bylo v únoru nezaměstnaných. Míra nezaměstanaosti zřejmě zůstává stabilně vysoká. Analytička České spořitelny Helena Horská odhaduje, že se bude pohybovat kolem 10 celých a sedmi desetin procenta.
Dozvíme se také, jaké byla v únoru inflace. Ekonomové soudí, že meziročně dosáhla minulý měsíc něco přes dvě procenta.
Nejrychleji rostoucí ekonomikou Asie se může stát Čína. Zejména, pokud tam dojde k historické změně. Vedení Komunistické strany Číny totiž uvažuje o tom, že změní ústavu, takže by poprvé od roku 1949 zlegalizovala soukromé vlastnictví. Je to totiž nezbytný krok, má-li růst hospodářství pokračovat - vysvětluje politické nálady spolupracovník Radiožurnálu v Číně Lubomír Smatana.
Kromě politiky ovšem limitují růst hospodářství Číny především omezené energetické zdroje, protože přes budování nových elektráren je tam zatím stále běžné vypínání elektřiny. A to továrnám nesvědčí.
Vstup České republiky do Evropské unie zřejmě radikálně zkomplikuje život zbývajícím Kampeličkám. Kvůli euronovele zákona o družstevních záložnách, kterou schválila Sněmovna a teď čeká na schválení Senátem a na podpis prezidenta, budou muset družstevní záložny zvýšit svůj základní kapitál na 35 miliónů korun - ze současných pětiset tisíc. Podle mluvčího Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřicha Zajíce se musí novela zákona přijmout kvůli sladění českého práva s evropským.
Podle Zajíce se ale nikdo nemusí obávat podobného zemětřesení, jaké kampeličky zasáhlo na konci devádesátých let, kdy několik záložen zkrachovalo a jejich klienti přišli o své vklady.