Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Evropa záviděla Spojeným státům růst. A ty se teď tváří, že budou vyrábět trička, tvrdí ekonom Navrátil

Americká administrativa Donalda Trumpa se chystá vyjednávat s většinou států světa o novém nastavení obchodních vztahů. Cla, která Trump uvalil třeba na země Evropské unie, pozastavil na 90 dní. Jak by se měla Evropa v této situaci zachovat? „Všichni počítáme negativní dopady cel. Pokud se Evropa vzchopí, tak ve finále z toho může vyjít výrazně posílena,“ popisuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Řečí peněz Washington/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom David Navrátil

Ekonom David Navrátil | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Trumpovým tématem se nedlouho po nástupu do Bílého domu stala cla. Na začátku dubna se jimi rozhodl zatížit většinu zemí, se kterými Spojené státy obchodují. Zhruba o týden později už však informoval o 90denní pauze na většinu cel. Stále však není jasné, zda se podaří zcela obnovit vazby mezi USA a Evropskou unií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by měla Evropská unie odpovědět na americká cla? Poslechněte si celý díl pořadu Řečí peněz, hostem je hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil

„Je potřeba říct, že ať to dopadne jakkoliv, tak se Donald Trump prohlásí za vítěze svého tažení. Ve svých prohlášeních říká, že chce silný dolar, potom chce slabý dolar, že sníží deficit na nulu. Na druhé straně říká, že je ochoten vyjednávat o ústupcích, či dokonce vyzývá, aby už se konečně začalo jednat, protože je z toho trošku nervózní. Každopádně Trump na konci bude vítězem,“ přibližuje ekonom Navrátil.

„Já si ale nemyslím, že cílem Trumpa by mělo být, aby Spojené státy znovu vyráběly trička nebo pájely elektroniku. To přece nezvyšuje přidanou hodnotu ve Spojených státech,“ zdůrazňuje.

„My, Evropa, jsme záviděli Spojeným státům, že rychle rostou. Ne díky tomu, že jsou schopni vyrábět, ale díky tomu, že jsou schopni škálovat digitální služby, digitální technologický sektor. A oni se najednou tváří, že budou znovu vyrábět trička. To přece nedává žádný velký smysl,“ diví se hlavní ekonom České spořitelny.

Jednotný trh

Evropská unie a USA společně představují téměř 30 procent světového obchodu se zbožím a službami, 43 procent celosvětového hrubého domácího produktu. Navrátil upozorňuje na to, že zatímco se Evropa obává amerických cel, členské státy mají na sebe uvalená cla navzájem.

Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit

Číst článek

„Diskutujeme, jestli Trump na Evropu uvalí desetiprocentní nebo dvacetiprocentní cla, a trošku se děsíme. Když se ale podíváme na netarifní bariéry, které jsme si postavili na našem takzvaném jednotném trhu v rámci Evropské unie, tak v případě zboží jsou takové, jako bychom si navzájem uvalili cla ve výši 45 procent. V případě služeb je to 100 procent,“ přibližuje Navrátil a odkazuje se na zprávu bývalého italského premiéra Maria Draghiho.

Odstranění bariér mezi členskými státy by podle Navrátila mohla být odveta americkým clům: „Vždycky říkáme ‚jednotný trh‘. Ten teď není jednotný, jsou tam pořád obrovské bariéry. Když je odstraníme, tak jsme schopni skutečně zdvojnásobit úroveň vzájemného obchodu v rámci Evropské unie mezi jednotlivými členskými státy.“

Posílení Německa

Navrátil vidí příležitost také v tom, že americký prezident podrývá americký dolar jako rezervní měnu, ze kterého Spojené státy dlouhodobě těžily velké peníze. „Když dolar ztrácí pozici rezervní měny, tak ji logicky bude někdo získávat. A kdo ji už teď získává? Například Německo,“ upozorňuje.

„Německá vláda před časem oznámila relativně velké zvýšení investic do infrastruktury a do obrany. Díky tomu vzrostly výnosy německých dluhopisů, což samozřejmě prodraží německý dluh,“ varuje ekonom.

25:37

Trump si od cel slibuje vyšší příjmy, ochranu před importem i volný obchod. To nejde, říká ekonom

Číst článek

Teď to ale spadlo na původní úroveň jen proto, že investoři odcházejí od amerického dolaru a nakupují raději euro a německé státní dluhopisy. Berou je teď jako bezpečný přístav,“ vysvětluje.

Navrátil také připomíná, že Německo odjistilo svou dluhovou brzdu, a tím umožnilo velké investice. Balík nového spolkového kancléře Friedricha Merze je výrazně vyšší, než byl například Marshallův plán na obnovu Evropy po druhé světové válce.

„Tohle může velmi výrazně nakopnout nejenom Německo, ale i evropskou ekonomiku. Asi 30 procent českého vývozu jde do Německa. Pokud se začne dařit Německu, začne se dařit i české ekonomice,“ poukazuje.

„Všichni počítáme negativní dopady cel. Pokud se Evropa vzchopí, a potenciál má, tak ve finále z toho může vyjít výrazně posílena s vyšším ekonomickým růstem,“ uzavírá své hodnocení ekonom České spořitelny David Navrátil.

Celou epizodu pořadu Řečí peněz z produkce Českého rozhlasu Plus si poslechněte v audiozáznamu výše.

Václav Pešička, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme