Fenclův úřad chce zdvojnásobit plochy vinic

Jak urychlit výsadbu vinic u nás - také o tom se dnes radí ministři Zemanova kabinetu ve Zlíně. Ministr zemědělství by si přál, aby se rozloha vinohradů u nás zdvojnásobila. Celá věc spěchá: po vstupu do Evropské unie by totiž měl nastat stop stav a vinice už nebude možné rozšiřovat. Protože to už teď platí pro členské státy patnáctky, vláda k nám chce přilákat i zahraniční investory, kterým hodlá nabídnout dlouhodobý pronájem půdy. Pořídit nový vinohrad přitom není nejlevnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vinohrad | Foto: Ladislav Kylar

Jak Radiožurnálu řekla Jaroslava Špalková z ministerstva zemědělství, jeden hektar přijde nejméně na půl milionu korun. "Samozřejmě, že je tam také hledisko finanční, kdy předpokládáme, že zahraniční investoři jsou a budou kapitálově silnější. Na druhou stranu bych ráda zdůraznila, že program nevylučuje účast domácích investorů".

Peníze na zakládání nových vinohradů by měl přinést i nový Vinařský fond, do kterého budou výrobci i dovozci odvádět korunu z každého prodaného litru vína. Podle expertů by ale bylo na zdvojnásobení vinohradů potřeba mnohem víc, než se do fondu vybere - až 6 miliard korun. Představa ministerstva je proto podle nich nadsazená. To si myslí i ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.

"Je otázka, co se udá na českém trhu, protože o exportu ve velkém příliš hovořit nemůžeme. Já si myslím, že kdyby u nás bylo namísto současných 10-12 tisíc hektarů 15-16 tisíc hektarů dobrých vinic se správným sortimentem, tak by to stačilo. Pokud k nějakému navýšení dojde, bude to myslím velice dobré".

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme