Každý z nás dluží v zahraničí skoro 90 tisíc korun

Česká republika dluží v zahraničí stále více peněz. Jen během loňského roku se náš zahraniční dluh zvýšil na více než 894 miliard korun. Každý Čech tak v zahraničí dluží 89 a půl tisíce korun. K výraznému nárůstu dluhu podle analytika Raiffeisenbank Miroslava Brabce přispěly zejména jednorázové půjčky našich firem. Ty by se ale v dalších letech neměly opakovat a růst našeho zahraničního zadlužení by proto mohl v příštích letech zpomalit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Analytik Raiffeisenbank Miroslav Brabec ale neočekává, že by náš zahraniční dluh dále výrazně narůstal i v příštích letech, protože důvody loňského zadlužování se podle něj nebudou opakovat. "Za nárůstem zahraniční zadluženosti ve 4. čtvrtletí stálo několik jednorázových transakcí. Například Český Telecom si vzal velký úvěr v zahraničí na dokoupení zbývajícího podílu, ale také jiné podniky přijaly zahraniční úvěry od svých mateřských společností nebo obchodních partnerů."

Současná výše dluhu ale zatím není kritická, dodává Brabec. "V porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy si Česká republika se svým zahraničním dluhem ve výši 37 procent HDP nestojí špatně Nachází se mírně pod hranicí 40 procent, kolem které se pohybují Polsko, Slovensko. Maďarsko naopak je zadluženo zhruba ve výši 53 procent HDP."

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme