Mezi Němci zůstávají miliardy staré měnové jednotky - marky

Téměř tři roky po zavedení jednotné evropské měny se Němci stále nemohou rozloučit s tradiční markou a pfennigy. Podle ústřední banky více než polovina všech mincí staré měny zůstala mezi lidmi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince zahraničních měn

Mince zahraničních měn | Foto: Jan Rosenauer

Jen 46 % kovových marek a pfennigů si Němci proměnili na eura a centy. S větší částí kovového oběživa se však rozloučit nedokázali. To představuje více než slušnou sumu 3,75 miliardy eur, ve starých markách 7,320.

Zcela jiná situace je s papírovými platidly. Naprostá většina se jich vrátila ústřední bance, i tak ale 3 % bankovek zůstala zapomenuta v nenošených šatech, zapadlá v koutech domácností a pochopitelně v rukou sběratelů, nejen v Německu.

Podle oficiálních údajů je i tato suma pořádně kulatá - jde totiž o další 4 miliardy euro. Po zavedení jednotné evropské měny se mnoho marek vracelo také ze zahraniční, zejména z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, kde platily jako paralelní měna.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme