Mezi Němci zůstávají miliardy staré měnové jednotky - marky

Téměř tři roky po zavedení jednotné evropské měny se Němci stále nemohou rozloučit s tradiční markou a pfennigy. Podle ústřední banky více než polovina všech mincí staré měny zůstala mezi lidmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince zahraničních měn | Foto: Jan Rosenauer

Jen 46 % kovových marek a pfennigů si Němci proměnili na eura a centy. S větší částí kovového oběživa se však rozloučit nedokázali. To představuje více než slušnou sumu 3,75 miliardy eur, ve starých markách 7,320.

Zcela jiná situace je s papírovými platidly. Naprostá většina se jich vrátila ústřední bance, i tak ale 3 % bankovek zůstala zapomenuta v nenošených šatech, zapadlá v koutech domácností a pochopitelně v rukou sběratelů, nejen v Německu.

Podle oficiálních údajů je i tato suma pořádně kulatá - jde totiž o další 4 miliardy euro. Po zavedení jednotné evropské měny se mnoho marek vracelo také ze zahraniční, zejména z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, kde platily jako paralelní měna.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme