Nad údajným snížením výdajových paušálů jsou otazníky

Podnikat jako drobný živnostník se v Česku do budoucna možná nevyplatí. Ministerstvo financí prý chystá výrazné snížení výdajových paušálů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daňové přiznání, daně

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

Zatímco v současnosti můžou řemeslníci počítat s osmdesáti procenty výdajů, tlumočníci nebo novináři se 40, napříště by měla být sazba pro všechny stejná - 20 procent. S výjimkou zemědělců. Informaci přinášejí dnešní Lidové noviny.

Ministr Kalousek ovšem tak výraznou změnu popírá. Paušály měly původně ulehčit podnikatelům život. V závěru ale zavinily údajně víc než miliardové manko ve státní pokladně, a to kvůli horšímu výběru daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výdajových paušálech diskutovali v Ozvěnách dne náměstek ministra průmyslu a obchodu a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda a Jiří Nekovář, prezident Komory daňových poradců ČR

Náměstek ministra průmyslu a obchodu a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků, Bedřich Danda v Ozvěnách dne zdůraznil, že žádný oficiální materiál nikde nekoluje. „To, co se tady říká, nikde papírově, respektive v návrhu není. A za druhé si myslím, že jakékoli zvyšování zátěže živnostníků je špatně.“

Pokud by ke snížení výdajových paušálů skutečně došlo, pak podle Dandy se některé činnosti přenesou do šedé ekonomiky. „A to je ještě horší. Souhlasím s tím, že výběr daní je nákladný, ale nelze to řešit tímto způsobem,“ zdůraznil Danda.

Jakýmkoli změnám by měla podle něho předcházet analýza: kolik lidí a jak platí daně, která by se pak měla by se stát předmětem široké diskuse.

Také Jiří Nekovář, prezident Komory daňových poradců ČR považoval v Ozvěnách dne informace o snížení na 20 procent za nadnesené. „Nezdá se mi, že to bude takto drastické.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků pak ve Světě o druhé

„Stát by měl být vděčný každému, kdo se skutečně živí sám a není na pracovním úřadě," zdůraznil Nekovář a ohradil se také proti tvrzení tisku, že stát platí živnostníkům peníze. „To není pravda, stát jim maximálně vrací zálohy, které živnostníci hradili státu.“

„Osobně si myslím, že stát musí krátit výdaje na výdajové stránce rozpočtu,“ uzavřel debatu v Ozvěnách dne Jiří Nekovář.

Snížení může znamenat praktické zrušení

Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků pak ve Světě o druhé konstatovala, že pokud dojde ke snížení paušálů na 20 procent, půjde prakticky o jejich zrušení.

„Garantuji, že drtivá většina živnostníků paušály opustí. Donutí-li je stát vést účetnictví a nepoužívat paušál, povede to ke zvýšení administrativní zátěže,“ uvedla s tím, že část se přesune do pracovního poměru a část do šedé ekonomiky.

Připomněla, že v minulých letech bylo daňové inkaso vždy v mírném plusu. „Je potřeba si uvědomit, že z hlediska státu je lepší být třeba jen v mírném plusu, než platit armádu nezaměstnaných.“

Břečková se také vyslovila pro stabilizaci legislativy, snížení administrativy aby měli živnostníci více času k vykonávání své práce. „Stát už šetří tím, že mu živnostník nevisí na krku a nežádá podporu.“

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme