ministerstvo

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Stal se z poradce náměstek kvůli televizní debatě? Nesmysl, tvrdí ministerstvo průmyslu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD udělal ze svého poradce náměstka pro telekomunikace. Povýšení Lubomíra Bokštefla by ale mohlo souviset s nedělními Otázkami Václava Moravce. „Odmítli jsme poradce, chtěli jsme náměstka pro telekomunikace. A z poradce se náhle stal náměstek!“ napsal na Twitteru moderátor pořadu a novinář Václav Moravec. Resort to ale odmítl a informaci označil za nesmysl, píše zpravodajský server Info.cz.

| dab, Mikuláš Klang, Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Rekordní odměny na ministerstvech, skoro 350 milionů. Nejvíc rozdávala doprava

Ministerstva ve druhé půlce letošního roku rozdělila úředníkům na odměnách rekordní částky, celkem téměř 350 milionů korun. Vyplývá to z dotazů, které Český rozhlas jednotlivým resortům poslal. V porovnání se závěrem loňského roku tak mimořádné odměny ve státní správě vzrostly o minimálně 70 milionů korun. A to i přesto, že odměněných úředníků letos bylo o několik stovek méně.

|Iveta Vávrová, Mikuláš Klang, Veronika Šírová |Regiony

Provozovatele letecké záchranky v Ústeckém kraji vybere nová komise. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provozování letecké záchranky v Ústeckém kraji. Provozovatele základny v Ústí nad Labem tak vybere nová komise. Předchozí tendr vyhrála slovenská společnost ATE, proti výsledku se ale další účastník soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu. Ten následně vydal předběžné opatření, podle kterého ministerstvo nesmělo smlouvu podepsat.

|Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Na některých ministerstvech přibyl počet náměstků, opozice má výhrady

Od začátku července platí hlavní část služebního zákona, díky kterému přešlo do služebního poměru přes 60 tisíc lidí. Zákon také mění poměry na ministerstvech, kde v poslední době přibylo náměstků. Část opozičních politiků se domnívá, že tím dochází ke zpolitizování státní správy. Někteří ministři ale namítají, že počet osob v řídicích funkcích naopak v součtu klesl.

|Jan Richter, Kateřina Prachařová |Ekonomika

Třetina zakázek ministerstev za poslední 3 roky byla zadána bez veřejné soutěže

Za poslední tři roky vypsala ministerstva veřejné zakázky za zhruba 52 miliard korun. Více než třetinu z nich ale zadala bez otevřené soutěže. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad. V oblasti informačních technologií je tento podíl ještě vyšší - ze zakázek za 11 miliard bylo 62 procent zadáno přímo konkrétnímu dodavateli.

|Věra Pfeifferová, David Bernardy |Zprávy z domova

Všichni Rusnokovi ministři už úřadují. Většinou hodlají navázat na své předchůdce

Rusnokova vláda se dala do práce a ministři většinou nechystají na úřadech převratné změny, spíše chtějí navázat na své předchůdce. Někteří své nové úřady dobře znají, protože už na nich v jiných pozicích působili. Pro Miroslava Tomana jde dokonce o rodinnou záležitost, ministerstvo zemědělství řídil i jeho otec.