ministerstvo

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Stal se z poradce náměstek kvůli televizní debatě? Nesmysl, tvrdí ministerstvo průmyslu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD udělal ze svého poradce náměstka pro telekomunikace. Povýšení Lubomíra Bokštefla by ale mohlo souviset s nedělními Otázkami Václava Moravce. „Odmítli jsme poradce, chtěli jsme náměstka pro telekomunikace. A z poradce se náhle stal náměstek!“ napsal na Twitteru moderátor pořadu a novinář Václav Moravec. Resort to ale odmítl a informaci označil za nesmysl, píše zpravodajský server Info.cz.

Rekordní odměny na ministerstvech, skoro 350 milionů. Nejvíc rozdávala doprava

| dab, Mikuláš Klang, Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Ministerstva ve druhé půlce letošního roku rozdělila úředníkům na odměnách rekordní částky, celkem téměř 350 milionů korun. Vyplývá to z dotazů, které Český rozhlas jednotlivým resortům poslal. V porovnání se závěrem loňského roku tak mimořádné odměny ve státní správě vzrostly o minimálně 70 milionů korun. A to i přesto, že odměněných úředníků letos bylo o několik stovek méně.

|Iveta Vávrová, Mikuláš Klang, Veronika Šírová |Regiony

Provozovatele letecké záchranky v Ústeckém kraji vybere nová komise. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provozování letecké záchranky v Ústeckém kraji. Provozovatele základny v Ústí nad Labem tak vybere nová komise. Předchozí tendr vyhrála slovenská společnost ATE, proti výsledku se ale další účastník soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu. Ten následně vydal předběžné opatření, podle kterého ministerstvo nesmělo smlouvu podepsat.

Na některých ministerstvech přibyl počet náměstků, opozice má výhrady

|Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Od začátku července platí hlavní část služebního zákona, díky kterému přešlo do služebního poměru přes 60 tisíc lidí. Zákon také mění poměry na ministerstvech, kde v poslední době přibylo náměstků. Část opozičních politiků se domnívá, že tím dochází ke zpolitizování státní správy. Někteří ministři ale namítají, že počet osob v řídicích funkcích naopak v součtu klesl.

|Jan Richter, Kateřina Prachařová |Ekonomika

Třetina zakázek ministerstev za poslední 3 roky byla zadána bez veřejné soutěže

Za poslední tři roky vypsala ministerstva veřejné zakázky za zhruba 52 miliard korun. Více než třetinu z nich ale zadala bez otevřené soutěže. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad. V oblasti informačních technologií je tento podíl ještě vyšší - ze zakázek za 11 miliard bylo 62 procent zadáno přímo konkrétnímu dodavateli.