Nejdražší města pro život: dominuje Evropa a Tichomoří. Vyhrál Singapur před Paříží a Curychem

Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur. O druhou a třetí příčku se dělí Curych a Paříž. Uvedla to v páteční zprávě britská analytická společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), která hodnotila 160 míst ve 133 zemích. V první desítce nejdražších měst dominují místa v Evropě a v asijském Tichomoří.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Singapur

Singapur | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Japonská města Tokio a Ósaku vyřadila z předních míst nízká inflace. Přitom ještě v roce 2013 byl život v Tokiu nejnákladnější. Za poslední rok se Tokio propadlo o sedm příček na 11. pozici.

10 nejdražších log měst. Radnice za unikátní vizuály platí statisíce

Číst článek

Do první desítky se dostalo Sydney, které se posunulo o čtyři příčky na desáté místo, a výše postoupily také Oslo, Ženeva, Curych a Kodaň.

Stěžejní příčinou těchto posunů je měnová fluktuace. Kvůli slabému dolaru není mezi prvními deseti žádné město USA. Nejvýše z nich je 13. New York a 14. Los Angeles, které se propadly z loňské deváté, respektive 11. pozice.

Na rozdíl od dolaru, který vloni oslabil vůči všem deseti předním měnám, euro o 14 procent zpevnilo. Přesto je z eurozóny v první desítce jen Paříž, kde poměr ceny a hodnoty srovnatelný s jinými evropskými městy nabízí jen alkohol, tabák a doprava.

Jediným zástupcem Blízkého východu je mezi nejdražšími městy Tel Aviv. Zpráva upozorňuje na dopravu, která je tam o 79 procent dražší než v New Yorku.

Přestože je Asie oblastí nejdražších míst na světě, jsou tam také některá z nejlevnějších - indické Béngalúru, Čennaí a Dillí a pákistánské Karáčí. Letos se k nim přidaly syrský Damašek a venezuelský Caracas.

Žebříček deseti nejdražších měst světa (zdroj: EIU):

PořadíMěstoStát
1.SingapurSingapur
2. - 3.PařížFrancie
2. - 3.CurychŠvýcarsko
4.HongkongHongkong
5.OsloNorsko
6. - 7.ŽenevaŠvýcarsko
6. - 7.SoulJižní Korea
8.KodaňDánsko
9.Tel AvivIzrael
10.SydneyAustrálie

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme