Nervozita na finančních trzích kvůli Irsku nepolevuje

Na londýnské burze se dnes prudce propadl hlavní akciový index. Jedním z důvodů je sílící znepokojení kolem finančních potíží Irska. Tato země má vážné problémy s obsluhou svého dluhu a panují obavy, že by se mohl opakovat řecký scénář a že by Evropská unie musela znovu obrovskou finanční injekcí intervenovat, aby zachránila jednu z členských zemí před bankrotem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dublin | Foto: Jaromír Marek

Státníci na summitu skupiny G20 - nejvýznamnějších ekonomik světa - se snaží uklidnit investory, že irský krach nehrozí. Jak je ale vidět, na finanční trhy to příliš nezapůsobilo.

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Poštovní spořitelny a odborníka na evropské trhy, reakce trhů jsou i nejsou oprávněné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš mluvil o irských problémech v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Fakticky Irsko v tomto roce kvůli horšímu hospodaření státní kasy výrazně znepokojilo trhy, očekával se deficit okolo 10 procent HDP, nakonec kvůli sanaci finančního sektoru to bude až 30 procent,“ řekl Bureš v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

„Na druhé straně jsou tady i pozitivní faktory: Irsko má na svých účtech vysokou hotovost a nemusí bezprostředně, jak muselo Řecko, žádat trhy o nové peníze. Ta hotovost by mu měla vystačit až do léta příštího roku.“

K vystupňování znepokojení trhů nad situací Irska právě v posledních dnech podle něj přispěla situace na irské politické scéně.

„Irská vláda sice představila v reakci na zhoršující se vývoj velice tvrdý úsporný rozpočet na rok 2011, ale není vůbec jasné, jestli projde parlamentem. Zvlášť po doplňovacích volbách, které Irsko čekají v nejbližších týdnech,“ vysvětlil Bureš.

Záchrana vlastními silami ještě možná

Podle Burešova názoru stále existuje možnost, že se Irsku podaří nynější problémy finančního sektoru ustát a vrátit důvěru v ekonomiku.

„Irsko se velice snaží, jedná s trhy transparentně a otevřeně, na rozdíl od většiny ostatních zemí, které se kdy dostaly do takovýchto potíží.“

„Na druhé straně v tuto chvíli jsou ty irské výnosy vyšponované do skutečně vysokých úrovní a každým dnem, kdy zůstávají takto vysoko, dál poškozují irskou ekonomiku a irský finanční sektor A pokud irská vláda nebude schopná v dohledné době toto řešit, tak bude asi lepší požádat o pomoc zvenčí a bude to elegantnější řešení pro všechny,“ myslí si hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme