Niedermayer: Role ratingových agentur je často přeceňována

Ministři financí členských zemí EU na posledním zasedání vyzvali Brusel, tj. Evropskou komisi, aby lépe dohlédla na činnost ratingových agentur. Od začátku března např. ratingová agentury Moody´s razantně snížila úvěrové hodnocení Řecka, Španělska i Portugalska. Předluženým zemím, které se chystaly předložit plány na další reformy, tak ještě ztížila situaci, protože si teď musí půjčovat za ještě vyšší úrok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Niedermayer | Foto: Tomáš Adamec

Část řeckých politiků dokonce chce na agenturu podat žalobu a přinutil ji uhradit škody, které Řecku vznikly. Měla by nebo neměla Evropská komise činnost ratingových agentur víc regulovat? Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera představuje avizovaný krok poměrně nebezpečnou cestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematika ratingových agentur očima Luďka Niedermayera.

„Možná by se vyšším stupněm regulace daly vnutit ratingovým agenturám přísnější pravidla, ale problém, který s ratingovými agenturami souvisí, není ve výkonu jejich práce jako takové. Problém je, že příliš mnoho lidí bere jejich závěry jako bernou minci a dogma pro svá investiční rozhodování,“ uvedl Niedermayer pro Rádio Česko a dodal:

„Spíše bych přivítal takový finanční svět, ve kterém by bankéři a investoři plně stáli za svým rozhodnutím a brali by zmíněné agentury jako takový doplněk pro svá rozhodnutí. Zjednodušení na tři písmena nemůže fungovat. Bohužel se ratingové agentury staly tak silné, že svým způsobem jejich velká moc nyní pracuje proti nim.“

Unijní dohled není řešením

Podle Niedermayera bude Unie agentury kontrolovat pomocí jakéhosi procedurálním dohledu.

„Je ale třeba si uvědomit, že ratingové agentury využívají jakýsi teoreticky-intelektuální potenciál a jakákoli regulace je z podstaty věci obtížné. Pro některé země je nicméně hodnocení, potažmo výsledky práce některých ratingových agentur nepříjemné. Země jako Portugalsko, Řecko nebo Španělsko nyní procházejí tvrdým reformním obdobím a místo, aby tamní politiky za svou snahu agentury chválily, snižují jim hodnocení. Je třeba si ale uvědomit, že před lety to byly právě zmíněné agentury, které deficitní a dluhové hospodaření těchto států tiše tolerovaly,“ řekl bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

„Navíc reálně vzato, podmínky, za které si nyní například půjčuje Portugalsko, odpovídá daleko nižšímu ratingu, než má nyní. Dnešní akce ratingových agentur už ale nyní nemají na investory takový vliv. Problém v hodnocení je spíše v tom, že vetšina agentur akceptovala finanční politiku, kterou by u korporátních firem nikdy neakceptovala. To je koneckonců jádrem práce ratingových firem. Drtivá většina zemí totiž není schopná dostát svým závazkům bez toho, aby si znova půjčovala. Ratingové agentury dostatečně nevarovaly před následujícím vývojem, respektive před dluhovou krizí. Nicméně nelze je vinit za neúspěch fiskálních politik jednotlivých států. Jsou na konci pomyslného seznamu viníků,“ uzavřel Niedermayer.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme