‚Nikdo už mě nechce.‘ Každý čtvrtý nezaměstnaný v Moravskoslezském kraji je bez práce přes dva roky

Přibývá lidí, kteří hledají práci déle než rok. Podle aktuální statistiky úřadu práce je jich v celé republice už téměř třetina ze všech evidovaných uchazečů. Dlouhodobá nezaměstnanost je nejhorší v Moravskoslezském kraji.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce, nezaměstnanost, žádost o práci, formulář, hledání zaměstnání, příspěvky, ilustrační foto

Úřad práce, nezaměstnanost, žádost o práci, formulář, hledání zaměstnání, příspěvky, ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jmenuje se Jan a takto po 15 letech v evidenci úřadu práce popsal, jak to zvládá: „První tři roky jsou vždycky kritické, potom si na to nějak zvyknete. Nikdo už mě nechce.“ A další příběh: „Nezaměstnaný jsem přes sedm let. Pracoval jsem, ale vždycky mě ve zkušební době vyhodili,“ říká pan Honza z Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Knitla

Mezi dlouhodobě nezaměstnanými převažují lidé starší, se zdravotním omezením, bez vzdělání, pečující o jiné a v mnoha případech i sociálně nepřizpůsobiví. Déle než rok je 38 procent nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji, déle než dva roky každý čtvrtý v evidenci.

Názorné je podle Petra Prokopa, ředitele ostravského úřadu práce, jedno číslo – průměrná délka nezaměstnanosti. „Průměrná doba setrvání všech uchazečů v evidenci byla v našem kraji 752 dnů. Za celou Českou republiku je to necelých 500 dnů, takže v tomto kritériu jsme na tom v porovnání s jinými kraji nejhůř,“ upozorňuje Prokop.

Byly ale doby, třeba v roce 2015, kdy byla na Ostravsku déle než rok bez práce více než polovina nezaměstnaných. Teď je jich méně. A liší se to výrazně i v rámci kraje. „Máme tu okresy jako Karviná a Ostrava, které na tom jsou opravdu nejhůř, nejlépe na tom je Nový Jičín, který v tom celorepublikovém srovnání 77 okresů je 68. – až na konci, takže je na tom nejlíp,“ dodává Prokop.

Celorepublikově přibylo nezaměstnaných déle než rok o zhruba dva procentní body. Statistiku ale ovlivňují i extrémní případy. Třeba v Ostravě má úřad práce nezaměstnané, kteří jsou bez místa déle než 32 let.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme