Přijetí stabilizačního plánu eurozóny je na Slovensku nejisté

Eurozóna musí počítat s odporem Slovenska při prosazování Evropského stabilizačního mechanismu. Nová finanční instituce, která má chránit státy s ohroženými rozpočty, narazila u jedné ze slovenských vládních stran. Stabilizační mechanismus má nahradit současný takzvaný „euroval“. K němu se Slovensko loni připojilo pouze s výhradami, a navíc jako jediná země eurozóny odmítlo přímou půjčku zadluženému Řecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Ondřej Houska | Zdroj: Český rozhlas

Strana Svoboda a Solidarita, která se označuje za liberální sílu, má se záchranným mechanismem principiální problém. Nechce přispívat zadluženým zemím, které projídaly svou vlastní budoucnost a nebyly ochotné provádět reformy.

Slovenská vláda má ale tak těsnou většinu v parlamentu, že při výpadku jedné z vládních stran stabilizační mechanismus určitě neschválí. Kabinet Ivety Radičové se proto bude muset spoléhat na opozici.

Tu vede Robert Fico, který ještě coby premiér loni na jaře slíbil, že se Slovensko k záchranným prostředkům pro eurozónu připojí. Nová vláda v čele s premiérkou Radičovou ale nakonec odmítla půjčku Řecku a vysloužila si za to kritiku ostatních zemí eurozóny.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme