Rating Španělska snížila i další agentura

Americká ratingová agentura Moody´s sebrala Španělsku nejvyšší ratingové hodnocení. Snížila ho o jeden stupeň se zdůvodněním, že se značně zhoršila finanční síla Španělska a předpovídá této zemi jen slabý ekonomický růst pro příští roky. Odhaduje ho v průměru na procento ročně, což by mohlo podle Moody´s zkomplikovat snižování schodku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělské království | Foto: Emanuel Macoun

„Rating je vlastně měřítko důvěryhodnosti dlužníka, měřítko rizikovosti investic do jím vydaných dluhopisů. V okamžiku, kdy je některé zemi snížen rating, znamená to, že riziko nesplácení závazku dané země se zvyšuje. Investoři tudíž na pokrytí vyššího rizika požadují i vyšší výnosy. Z pohledu dlužníka - země bude financování dluhu stát více, takže to pro Španěly není dobrá zpráva,“ vysvětlil dopady zvýšení ratingu analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snížení ratingu Španělska mluvil na Rádiu Česko Jan Jedlička, analytik České spořitelny.

Nejde ale o překvapení, rating Španělsku snížily už na jaře další agentury Standard and Poors a Fitch. Není to ale příliš dobrá zpráva v době, kdy se další země eurozóny, Irsko a Španělsko, potýkají s velkými ztrátami bank. V případě Portugalska se navíc ekonomové obávají, že nedokáže snižovat rozpočtový schodek tak rychle, jak vláda plánuje.

Jedlička ale vysvětluje, že Španělsko je na tom stále lépe než Portugalsko. Jde totiž o větší ekonomiku, která je ekonomicky vyspělejší. „Když se bavíme o fiskálních problémech, tak se nelze nepodívat na ukazatel veřejného dluhu. Španělsko, byť se to nezdá, ještě v letošním roce splňovalo Maastrické kritérium a dluh byl nižší než 60 procent. Španělsko mělo loni veřejný dluh ‚pouze‘ 53 procent. Portugalsko už loni mělo veřejný dluh, který se šplhal k hranici 80 procent,“ vysvětluje Jedlička.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme