Schodek obchodní bilance ČR klesá

Schodek obchodní bilance České republiky v srpnu mírně klesl na 14 miliard 300 milionů korun. Za období od ledna do srpna přesáhl 84 miliardy - to ve srovnání se stejným obdobím loni představuje zvýšení o více než 14 miliard. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další data Radiožurnálu poskytl ředitel sekce informačních služeb této instituce Jan Tuček. "Dovoz meziročně vzrostl o 6,7 procent a vývoz o 8,1 procenta. Hlavní podíl na růstu zahraničního obchodu v srpnu měly opět stroje a dopravní prostředky. Pokud bychom to rozdělili na dovoz, tak tam bylo nejdůležitější strojírenské zboží investičního charakteru, a ve vývozu měla vysokou dynamiku nadále skupina elektrotechnických výrobků a silničních vozidel. Je třeba však říct, že pokračoval neříznivý vývoj salda s Spolkovou republikou Německo, kde byla v srpnu pasivní bilance 0,8 miliard korun."

Podle ekonoma Bank Austria Creditanstalt Pavla Sobíška tyto výsledky přinesly zatím nejpádnější důkaz, že zpomalení světové ekonomiky se promítá do tuzemského hospodářství. "To se projevuje kromě snížení tempa růstu exportu také v jeho struktuře - kde dochází ke zhoršování v oblasti spotřebního zboží a zemědělství. Vezmeme-li v úvahu, že v zemích našich hlavních partnerů se očekává pro 4. kvartál letošního roku další snížení importní poptávky, vyhlídka českých exportérů není nejlepší. Výsledkem bude patrně do konce roku zvýšení schodku na běžném účtu platební bilance a možná také pokles růstu HDP." Podle Pavla Sobíška by mohl celoroční deficit zahraničního obchodu dosáhnout 145 miliard korun.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme