V hotovosti můžeme ode dneška platit maximálně půl miliónu

V hotovosti můžeme ode dneška zaplatit maximálně 15 tisíc eur, tedy asi půl miliónu korun. Vyšší částky budeme muset platit převodem z bankovního účtu. Omezení se nevztahuje na výplaty mezd, platby z důchodů a penzijních fondů a ani na výběr nebo vklad v peněžním ústavu. Dodržovat ho musejí všechni občané, podnikatelé i firmy, které mají trvalý pobyt nebo sídlo v České republice. A bude jedno, jestli platí v rámci naší země nebo do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IBAN | Foto: Alena Palečková

Omezení musejí dodržet také pobočky zahraničních firem, které u nás působí. Potvrdil to Marek Zeman, mluvčí Ministerstva financí, a vysvětlil, které hotovostní platby omezeny nejsou. "Výplaty mezd, platů, ostatních odměn za práci, platby z důchodů, důchodového pojištění, výplat z pezijních fondů. Dále se nevztahuje na vklad nebo výběr a platby určené k úschově peněz notářem." Tedy mzdy, důchody, vklad nebo výběr v bance - na ty omezení neplatí.

Pokud omezení porušíte, hrozí vám, že celní nebo finanční úřady mu při kontrole dají pokutu od deseti tisíc korun až do pěti milionů. Ovšem pokutu může dostat také ten, kdo peníze přijal.

Limit pro platby v hotovosti pocítí víc podnikatelé, než běžní občané. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek omezení plateb v hotovosti je dobrý způsob, jak bojovat proti daňovým únikům a šedé ekonomice. Problém je ale v malé vymahatelnosti práva u nás. "Sice se řada věcí zlepšila, ale pořád ještě obchodní soudnictví funguje tak pomalu, že nelze v rkátké době dosáhnout vymáhání pohledávek, i tam, kde jsou jasně oprávněné." Aby si podnikatelé za této situace zajistili, že dostanou to, co si objednali, stojí je to podle Drábka víc usilí a také peněz.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme