V Kolíně budou vyrábět Toyota a Peugeot

Škoda Auto bude mít silného konkurenta. Toyota a Peugeot se totiž rozhodly postavit u Kolína společnou automobilku na levná auta za bezmála 50 miliard korun. Půjde tak o vůbec nejrozsáhlejší investici na zelené louce u nás. Tato továrna se také postupně zřejmě stane jedním z největších evropských výrobců aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peugeot 206 | Foto: Peugeot ČR

Jak nám řekla mluvčí Peugeotu Sylvie Gondokusumo, první vozy nové řady by měly opustit výrobní linku v roce 2005. "Továrna by měla vyrábět malá lidová auta poháněná benzínovými motory o objemu 1 litr a dieselovými motory o objemu 1,4 litru. Počítá se s výrobní kapacitou 300 tisíc kusů ročně."

Továrna má vyrábět 300 tisíc malých aut ročně - typ, který bude sjíždět z nové linky od roku 2005, nahradí postupně dnešní modely Toyota Yaris, Peugeot 106 a Citroen Saxo. Proč vyhrál právě Kolín, vysvětluje Sylvie Gondokusumo. "Důvody, proč si oba koncerny vybrali český Kolín, jsou zhruba následující: Jednak velkou výhodou byla poloha Kolína ve středu Evropy, dále blízkost trhu strategických pro obě společnosti, vynikající odborné znalosti místních odborníků a dále plocha o 120 hektarech, která je velice dobře dostupná z hlediska dopravy, infrastruktury a možnost využití stejně velké plochy pro výrobce komponent."

Investice nabídne nové pracovní příležitosti. Kolik lidí by v továrně mohlo najít práci - na to Radiožurnálu odpověděl generální ředitel vládní agentury Czechinvest Martin Jahn: "Myslím, že přímá zaměstnanost v tomto závodě se bude pohybovat někde od 2 do 3 tisíc zaměstnanců. Subdodavatelé, kteří budou muset zahájit výrobu pro tento závod, by mohli zaměstnat až dalších 8 tisíc lidí."

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme