Rudou barvu nalila do Vltavy umělecká skupina. 'Mánes krvácí,' napsali její členové

Řeka Vltava se v pondělí odpoledne zbarvila u Masarykova nábřeží do ruda. Látka nebyla nebezpečná. Do řeky ji nalila skupina Bolt958, která kritizuje využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním. Případem se zabývá policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudou barvu nalila do Vltavy zřejmě umělecká skupina. 'Mánes krvácí ', napsali její členové

Rudou barvu nalila do Vltavy zřejmě umělecká skupina. 'Mánes krvácí ', napsali její členové | Zdroj: Bolt958

Hladina řeky Vltavy dostala sytě červenou barvu, která se táhla od Mánesu až po Národní divadlo. Na místě proto zasahovali hasiči.

„Zjistili jsme, že látka není v databázi nebezpečných látek. Pravděpodobně šlo o anorganický pigment do barev,“ potvrdil pro Radiožurnál mluvčí pražských hasičů Martin Kavka s tím, že látka by neměla být nebezpečná ani pro životní prostředí.

Vltava se odpoledne zbarvila do ruda, látka nebyla nebezpečná pro lidi ani pro zvířata | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Obarvená voda byla pro lidi v centru Prahy spíše atrakcí. Červenou řeku si ze břehu fotili, lidé na šlapadlech a loďkách se po červené řece projížděli.

K akci se pak na svém facebookovém profilu přihlásila umělecká skupina Bolt958. Její členové na sociální síti zveřejnili fotografie, jak z budovy Mánesu nalévají barvu do vody. Akcí „Mánes krvácí, začíná smrdět“ chce Bolt958 podle svého vyjádření vyvolat debaty o využití této budovy.

„Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy PlayStation, Ferrari anebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou," napsala skupina na facebooku.

Rudou barvu nalila do Vltavy zřejmě umělecká skupina. 'Mánes krvácí ', napsali její členové | Zdroj: Bolt958

Budovu s výstavní síní nechal koncem dvacátých let 20. století postavit Spolek výtvarných umělců Mánes, jehož prvním předsedou byl malíř Mikoláš Aleš. Nyní budovu provozuje Nadace českého výtvarného umění, které památku přiřkly po letech sporů soudy. Neuznaly nástupnictví spolku Mánes, který obnovil svou činnost po roce 1989.

Nadace čelila v minulých letech kritice části výtvarné obce, že s výtvarnou scénou nekomunikuje, nehospodárně nakládá se svým majetkem, její správní rada není volena transparentně a nenechá mezi sebe vstoupit zástupce mladší generace výtvarníků.

David Černý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme