Praha uvidí přehlídku tradic nejstaršího náboženství Tibetu

Do Prahy přijelo 13 tibetských mnichů z kláštera Mänri v severní Indii. V rámci projektu Tibet mysli u nás představí své nejstarší náboženství zvané bön neboli bönismus. Až do 26. května se uskuteční celá řada akcí, a to především v Divadle Archa a v Centru současného umění DOX. Program začíná v půl druhé průvodem a následným happeningem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čhamové tance bönistických mnichů

Čhamové tance bönistických mnichů | Foto: Tibet mysli

Průvod s mnichy a hudebními nástroji vyjde ze Staroměstského náměstí, přejde Karlův most a v parku Kampa bude probíhat happening. „Lidé se můžou přidávat, budou se provádět obřady. Pokud se tam někdo vydá, skupinku mnichů v tmavočervených róbách nepřehlédne,“ zve zájemce etnoložka a tibetanistka Zuzana Ondomišiová z pořádajícího občanského sdružení Potala.

Vrcholem akce bude podle další organizátorky Šárky Koliášové dvě představení v Divadle Archa. V neděli a v pondělí v osm hodin večer se zde představí starodávné rituální tance v maskách zvané čham.

Přehrát

00:00 / 00:00

Etnoložka a tibetanistka Zuzana Ondomišiová zve na přehlídku Tibet mysli

„Bude to zásadní a jedinečná možnost. Jsou to tance v maskách a zvláštních kostýmech. Masky představují určité síly, božstva, historické postavy a v tu chvíli mniši prostřednictvím tantrického rituálu se propojí s těmito postavami, které reprezentují,“ popisuje Ondomišiová.

„Pro Tibeťany je to zpřítomnění těchto aspektů na zemi a všechno to znamená přínos, zažehnávání negativních energií a podporování cesty poznání. Je to synkreze hudební, pohybová, jsou tam rituální hudební nástroje včetně dlouhých trumpet,“ dodává.

Na čhamové tance naváže cyklus přednášek a workshopů. Po pražské části se Tibet mysli přesune také do Plzně, Brna, Hořic a Zlína.

Bönismus je souhrnem duchovních nauk, které byly v Tibetu přítomné předtím, než se tam dostal z Indie buddhismus. „Ten začal být oficiálně vyučován a rozšiřován zhruba od 7. a hlavně 8. století našeho letopočtu. Bönistická říše existovala v západní oblasti pravděpodobně už někdy ve 3.-5. století a zanikla zhruba v 8. století právě poté, co se v centrálním Tibetu etablovala buddhistická říše,“ vysvětluje historii Ondomišiová.

Zuzana Filípková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme